Kötü prognostik faktörlere sahip lokal ileri evre veya metastatik küçük hücreli dışı akciğer kanserinde (khdak) palyasyonun sağlanmasında 10 x 3 gy radyoterapi şemasında tümör volüm değişikliklerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospectively analysis of tumor volume changes with 10x3 gy radiotherapy schema in providing palliation of patients with poor prognostic factors in locally advanced stage or metastatic nsclc
  1. Tez No: 601121
  2. Yazar: EVRİM DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK NUR YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kötü prognostik faktörlere sahip evre III ve evre IV KHDAK'lu hastaların büyük bir çoğunluğuna intratorasik semptomların palyasyonu amacıyla palyatif torasik radyoterapi uygulanmaktadır. Bu çalışmanın amacı palyasyon sağlanan hastalarda radyoterapi süresince gözlenen GTV değişikliklerini belirlemek ve normal dokuları olabildiğince korumaktır. Kliniğimizde Haziran 2010 - Nisan 2011 tarihleri arasında palyatif torasik radyoterapi uygulanmış KHDAK'lu 20 hasta değerlendirildi. Tedavi öncesi ve 5. günlerde alınan BT görüntülerinde kontürleme işlemi yapılıp her bir hasta için tedavi süresince olan tümör değişiklikleri için retrospektif olarak adaptif ve adaptif olmayan planlamalar yapıldı. GTV'de ortalama volüm azalması %15.9 (-7.7- 41.5) olarak saptandı. Adaptif planlama ile ortalama GTV, PTV ve alan boyutundaki azalmanın riskli normal doku dozlarında istatistiksel anlamlı avantajı olmadı. Küçük hücreli dışı akciğer karsinomlu olgularında tümör hacmindeki küçülme ile yapılacak adaptif planlamanın palyatif radyoterapideki toksisitenin azaltılmasına yönelik katkı sağlayabileceği düşünülmemektedir.
Özet (Çeviri)
The majority of NSCLC patients with poor prognostic stage III and stage IV are treated with palliative thoracic radiotherapy for palliation of intra-thoracic symptoms. The purpose of this study was protection of normal tissues as possible, and determined the observed changes at GTV during the radiotherapy for palliation. Twenty patients who were treated with palliative thoracic radiotherapy in our clinic between June 2010 and April 2011 were analyzed. Computed tomography images of beginning and fifth days of RT, were contouring for tumor changes during treatment for each patient and were planned adaptive and non-adaptive retrospectively. The mean volume reduction of GTV was 15.9% (-7.7- 41.5). Despite reduction of average GTV, PTV and field size with adaptive planning there was not statistically significant advantage in normal tissue doses. The adaptive planning for tumor volume shrinkage of NSCLC patients could not be reached that will contribute to reduce toxicity at palliative radiotherapy.