Erişkin hodgkin lenfoma hastalarımızda prognostik faktörlerin ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluating prognostic factors and treatment response in adult patients with hodgkin's disease
  1. Tez No: 809522
  2. Yazar: DÜRİYE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN FİDAN KORCUM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakultesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda Haziran 1999-Aralık 2008 tarihleri arasında Hodgkin lenfoma tanısıyla tedavi olmuş 48 Hodgkin lenfoma alındı. Lenfomalı hastaların prognostik risk faktörlerinin ve tedavi sonuçlarının hastalıksız ve genel sağkalım üzerine olan etkilerini retrospektif olarak değerlendirdik. Hodgkin lenfoma yaş ortalamaları; 35,5±14,2 (18-66) yaş, Hodgkin lenfomalı 18 (%38) hasta bayandı. Cinsiyet, yaş, radyoterapi volümü, geniş radyoterapi ve tutulmuş alan radyoterapi alanları toplam radyoterapi dozları, uygulanan kemoterapi ve histolojik alt tipler arasında hastalıksız ve genel sağkalım süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gösterilememiştir. Hastalar erken evre ve ileri evre prognostik faktörleri ayrı ayrı incelendiğinde erken evre Hodgkin lenfomalı hastaların %25,6'sı iyi prognostik grupta, %74,3'de kötü prognostik gruptaydı. Erken evre Hodgkin lenfomada bulky kitle, B semptomu, ektranodal invazyon, üçten fazla lenfatik bölge tutulumu, ESH'nın genel sağkalım, hastalıksız sağkalım arasında anlamlı bir ilişki gösterilememiştir. İleri evre HL'lı 9 hasta IPS risk faktörlerine göre değerlendirilmiş, genel ve hastalıksız sağkalım istatistiksel olarak anlamlı bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This stduy includes 48 Hodgkin's disease patients who were treated between June 1999-December 2008 in Akdeniz University Medical School Department of Radiation Oncology. A retrospective study evaluation about local control rates, its effects on survival rates, overall rates, disease prognostic factors and treatment response of the lymphoma patients was carried out. The mean age of the Hodgkin's disease was 35,5±14,2 (18-66) years, Eighteen (38%) of the Hodgkin's disease patients were female. Gender, age, radiotherapy volume, extended-field and involved-field, total radiotherapy dose, chemotherapy, and subtype was not significantly related as for overall and disease-free survival rates. When early stages and advanced stages in Patients were investigated individually, 25,6% favorable prognostic group, 74,3% unfavorable prognostic group. As prognostic factors bulky disease, B symptoms, extranodal invasion, disease of more than 3 lymphatic sites, ESR were also not found significantly related with overall and disease free survival rates. Nine patients in Advanced Hodgkin's lymphomas evaluation were not significantly as to related overall and disease free survival rates.