Akut serebral iskemik stroklu hastaların Single Photon Emission Computed Tomography'si bulguları ile bilgisayarlı beyin tomografisi ve nörolojik bulguların birbiriyle karşılaştırılması
- Tez No: 60116
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Strok prognozu ve klinik durumu hakkında erken dönemde bilgi sahibi olmak, hem diagnostik hem de terapik değere sahiptir. Serebral doku perfüzyonunu gösteren radyonüklid tomografik tekniklerden olan SPECT infarkt'ın erken saatlerinde, serebral iskeminin lokalizasyonu, boyut ve yoğunluğu hakkında önemli bilgiler verir. Bu akut dönemde iskemik strok'lar doku morfolojisinde henüz anlamlı değişiklikler oluşturmadığı için akut dönemde yapılan BBT fazla yol gösterici olmamaktadır. Bu çalışmada bir grup akut iskemik strok'lu hastada BBT ve SPECT bulgularının hastalık tanısındaki yeri ve önemi karşılaştırılmak istendi. Bu amaçla, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Kliniğine yatırılan 23-90 yaşları arasındaki 21 erkek ve 17 kadın toplam 38 hasta çalışma kapsamına alındı. Bu hastaların 32'sinin gelişmiş infarktları, 6'sının ise GİA'ları vardı. Tüm hastalarda BBT, poststrok ilk 24 saat içinde çekildi ve poststrok 3. günden sonra tekrar edildi. Hastaların Tc99m HMPAO SPECT'leri ise sadece poststrok ilk 24 saat içinde BBT çekiminden sonra aynı gün içinde gerçekleştirildi. Poststrok ilk 24 saat içinde çekilen BBT'lerae ancak 13 hastada (%34.3) iskemik infarkt belirlenebilirken, 72 saat sonra tekrar edilen BBT'lerde 28 hastada (%82.3) oranında iskemik infarkt belirlenebildi ve bu hastaların yalnızca 22'sinde (%64.7) klinik bulgular ile BBT bulguları birbiriyle uyumluydu. Hastaların poststrok ilk 24 saati içinde çekilen SPECTlerinde ise 36 vakada (%94.7) lezyon belirlendi ve bu belirlenen lezyonların hepsinin klinik bulgular ile uyumlu olduğu ve ayrıca BBTde gözlenen lezyonlardan da vizüel olarak daha büyük olduğu gözlendi. Bizim bu çalışmamızın sonucu; sadece morfolojik görüntüleme yöntemleriyle (BBT gibi) klinik bulguları izah edilemeyen hastalarda, SPECTin rutine girmesinin faydalı olacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
40 8. SUMMARY COMPARISON OF CT FINDINGS AND NEUROLOGICAL SIGNS BETWEEN SPECT FINDINGS IN PATIENTS WITH ACUTE CEREBRAL ISCHEMIC STROKE It is required to know both the value of diagnostic and theraphic to have information about stroke prognoz and clinic situation at prognostic period. The SPECT which is a radionucleid tomographic technique shows cerebral tissue perfusion determines important information about the dimension and density of cerebral ischemy localisation at early ours of infarct. At this acut period, CT can't be more helper because ischemic stroke still can't produce useful differences of tissue morphology. In this study, ths presence and importance of CT and SPECT findings is compared on the patients have acute ischemic stroke. 21 male and 17 female, totally 38 patients who are about at 23-90 ages, is performed in neurology clinic of Atatürk University Medicine Faculity. 32 of them had developed infarcts and 6 of them had GİA. CT is applied in 24 hours on all patients and poststroke is repeated after third day. Only the poststroke of Tc99m HMPAO SPECT's of patients is done at the same day of CT undergoing in first 24 hours. In 13 patients (%34.3) ischemic intarkt was determined at 24 hours of CT applying. After 72 hours ischemic infarct was determined in 28 patients (%82.3) who CT is undergone again. And 22 of them (%64.7) had similarity between clinic findings and CT findings. Lesion was determined on 36 event (%94.7) in first 24 hours of SPECT applying and all determined lesions were similar with clinic findings and also at lesions observed in BBT were smoller than them as visual. The result of our study shows that using of SPECT is useful only at morphologic visualising methot (like 8BT) with the patients had unknown clinic findings.