Sazan (Cyprinus carpio L.) kullanılan akuaponik üretim modeliyle reyhan (Ocimum basilicum L.) ve lavanta (Lavandula angustifolia)'nın farklı bitki yataklarında yetiştiriciliği
Growing of reyhan (Ocimum basilicum L.) and lavender (Lavandula angustifolia) in different plant mediums with aquaponic production model using carp (Cyprinus carpio L.)
  1. Tez No: 601191
  2. Yazar: İHSAN ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ALİ GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı sazan, lavanta ve reyhan bitkilerinin iki farklı (su ve mollusc kabuğu) bitki yatağı kullanılarak akuaponik yetişticilik potansiyelinin araştırılmasıdır. Çalışmada 3 adet 500 lt lik balık tankı kullanılmış başlangıç ortalama ağırlıkları 5 gr olan sazan yavruları 0,826 g/m3 olarak stoklanmışlardır. Çalışmada 90 lt hacminde 12 adet saksı kullanılmış ve çalışma 3 tekerrürlü olarak 60 gün boyunca sürdürülmüştür. Çalışma sonunda balıklar için CAK (%): 217,4, SBO: 1,96, K: 1,5, YO: %97,05 ve YÇO: 1,91 olarak bulunmuştur. Çalışmada reyhan ve lavantanın su yatağında daha fazla ürün verdiği ve kuru herbal verimlerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Her muamele grubu için NH4-N ün son haftalarda daha yüksek görüldüğü, maksimum değerin 0,79 olduğu bulunmuştur. NO3+NO2-N için ise en yüksek değerin 3. örneklemede gözlendiği ve en yüksek değerin 40,07 olduğu saptanmıştır. PO4-P için ise en yüksek değer reyhan-kabuk grubunda ve 3. örneklemede 0,37 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the aquaponics culture potential of carp, lavender and basil plants using two different (water and mollusc shell) plant medium. In the study, three 500 litre fish tanks were used and carp fry which had an initial average weight of 5 g were stocked as 0.826 g / m3. 12 flower pots with a volume of 90 Lt were used and the study was carried out with 3 replications for 60 days. At the end of the study, WG (%): 217.4, SGR: 1.96, F: 1.5, SR: 97.05% and FCR: 1.91 were determined for the fish. In the study, it was found that basil and lavender had more yield in the water bed and dry herbal yields were also higher. For each treatment group, NH4-N was found to be higher in the last weeks, with a maximum value of 0.79. The highest value for NO3 + NO2-N was observed at third sampling and the highest value was found to be 40.07. For PO4-P, the highest value was found to be 0.37 in the basil-shell group at the third sampling.