omega-6 ve omega-3 yağ asitlerinin insan meme kanseri MCF7 hücre hattındaki apoptoz ilişkili genler üzerine etkisi
The effect of omega-3 and omega-6 fatty acids on apoptosis related genes in human breast cancer MCF7 cell line
  1. Tez No: 601202
  2. Yazar: FATMA EZGİ ÖZTECİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE BAYLAN, DOÇ. DR. MEHMET BERTAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, insan meme kanseri, MCF7 hücre hattında omega-3 (EPA, DHA) ve omega-6 (LA) yağ asitlerinin çeşitli dozları ve kombinasyonları, 24 saat süresince uygulanmıştır. Yapılan bu uygulamalar sonucunda MCF7 hücre hattında, MTT yöntemi uygulanarak hücrelerin canlılığı kontrol edilmiştir. Sonraki aşamalarda ise muamele edilen hücrelerden protein izolasyonu yapılarak, Enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemi ile apoptoz ilişkili genler olan fosfo-p53 (Ser15), p53, Bad, fosfo-Bad (Ser112), bölünmüş Kaspaz-3 (Asp175) ve bölünmüş PARP (Asp214) protein ekspresyon düzeyleri belirlenmiştir. Muamele edilen tüm dozlar fosfo-p53 (Ser15) ve p53 ifadelerinde anlamlı farklılıklara yol açmamış ancak diğer proteinlerin ifadelerini anlamlı ölçüde arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, various doses and combinations of omega-3 (EPA, DHA) and omega-6 (LA) fatty acids in human breast cancer, MCF7 cell line were administered for 24 hours. As a result of these applications, viability of the cells was controlled by applying MTT method in MCF7 cell line. In the subsequent stages, protein isolation was performed from the treated cells. Enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) was used to determine the expression levels of apoptosis-related genes, phospho-p53 (Ser15), p53, Bad, phospho-Bad (Ser112), cleaved Caspase-3 (Asp175), and cleaved PARP (Asp214) protein. Not all doses treated resulted in significant differences in phospho-p53 (Ser15) and p53 expressions, but significantly increased expression of other proteins.