Essays on bilateral trade with discrete types
Ayrık tipli iki taraflı ticaret üzerine makaleler
- Tez No: 601203
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA ÇELEBİ PINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
En yaygın pazar etkileşimi olduğunu söyleyebileceğimiz iki taraflı ticaret problemi bir satıcı ve bir alıcının karşılıklı değerlerini bilmedikleri durumda bölünemeyen bir nesne üzerinden pazarlık yaptıkları en basit iki taraflı pazar etkileşimi türüdür. Bu problemi kombinatoryal eniyileme problemi olarak ele alıyoruz ve sürekli değerler varsayımı altında iyi bilinen bazı iktisat teorisi sonuçlarını ayrık tip durumu için doğrusal programlama kullanarak yeniden kuruyoruz. İlk olarak Baskın Strateji Teşvik Uyumluluğu (BTU) ve Nihai Birey Rasyonelliği (NBR) özellikleri altındaki problem için matematiksel formülasyon öneriyoruz. Sonra nihai verimlilik koşulunun BTU ve NBR ile beraber elde edilebileceği gerek ve yeter koşulları türetiyoruz. Bunun yanında ismi“Allocation Maximality”olan yeni bir özellik tanımlıyoruz ve Posted Price mekanizmasının BTU, NBR ve allocation maximality özelliklerini sağlayan tek mekanizma olduğunu kanıtlıyoruz. Son bölümde, katılımcı tipleri üzerinde tanımlanan olasılık dağılımlarından kaynaklanan belirsizliği problem tanımına alıyoruz ve gürbüz problem çözümlerini buluyoruz. Buna müteakip kendi kazancını enbüyüklemek isteyen arabulucunun bulunduğu iki taraflı ticaret problemini çalışıyoruz. Ağ programlamasını kullanarak elimizdeki doğrusal formulasyonunu en iyi mekanizmanın anlaşılır olduğu bir duruma getiriyoruz. Daha sonra aracının riske duyarsızlık olduğu varsayımını kaldırıp problemi riskten kaçınan aracı gözünden ele alıyoruz. Riskten kaçınan varsayımının sonuçlar üzerindeki etkilerini hesaplama deneyleriyle sunuyoruz. Son olarak problem kapsamını genişletip satıcının aynı zamanda üretici olduğu ve ilgili taraflar için fayda ve masraf fonksiyonları düşünülen duruma eğiliyoruz. Dışbükey olmayan bir eniyileme probleminden başlayarak kendisine eşdeğer ve kolayca çözülen bir dışbükey eniyileme problemini elde ediyoruz. Tüm sonuçların uygulanabilirliğini korumak adına aynı problemi Baskın Strateji Teşvik Uyumluluğu ve Nihai Birey Rasyonelliği koşulları altında tekrar ele alıyoruz.
Özet (Çeviri)
Bilateral trade is probably the most common market interaction problem and can be considered as the simplest form of two sided markets where a seller and a buyer bargain over an indivisible object subject to incomplete information on the reservation values of participants. We treat this problem as a combinatorial optimization problem and re-establish some results of economic theory that are well-known under continuous valuations assumptions for the case of discrete valuations using linear programming techniques. First, we propose mathematical formulation for the problem under dominant strategy incentive compatibility (DIC) and ex-post individual rationality (EIR) properties. Then we derive necessary and sufficient conditions under which ex-post efficiency can be obtained together with DIC and EIR. We also define a new property called Allocation Maximality and prove that the Posted Price mechanism is the only mechanism that satisfies DIC, EIR and allocation maximality. In the final part we consider ambiguity in the problem framework originating from different sets of priors for agents types and derive robust counterparts. Next, we study the bilateral trade problem with an intermediary who wants to maximize her expected gains. Using network programming we transform the initial linear program into one from which the structure of mechanism is transparent. We then relax the risk-neutrality assumption of the intermediary and consider the problem from the perspective of risk-averse intermediary. The effects of risk-averse approach are presented using computational experiments. Finally, we broaden the scope of the problem and discuss the case in which the seller is also a producer at the same time and consider benefit and cost functions for the respective parties. Starting by a non-convex optimization problem, we obtain an equivalent convex optimization problem from which the problem is solved easily. We also reconsider the same problem under dominant strategy incentive compatibility and ex-post individual rationality constraints to preserve the practicality of all obtained solutions.