Portakal suyu üretim hattında bozulmaya neden olan mayaların belirlenmesi üzerine bir çalışma
Study on determination of yeast causing deterioration in orange juice production line
  1. Tez No: 601205
  2. Yazar: SALİM ALKAN HAREKET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Adana'da yetiştirilen Valencia cinsi portakallardan taze sıkılmış meyve suyu üreten bir fabrikada; ekstraksiyon ünitesinden, sıkım ve dolum tankından ve 3 farklı dolum (5L, PET, bardak dolum) ünitesinden CIP öncesi ve sonrası sürüntü örnekleri alınmıştır. Sürüntü örnekleri maya, toplam mezofilik aerobik bakteri ve laktik asit bakterileri yoğunluğu açısından incelenmiştir. CIP öncesi ve sonrası ortam mikroorganizma yükleri karşılaştırılmış ve mayalar moleküler yöntemlerle tanımlanmıştır. Mayaların karakterizasyonunda PCR-RFLP tekniği kullanılmış ve 26S rRNA D1/D2 gen bölgeleri DNA dizi analizi yapılarak tanımlanmıştır. Portakal suyu üretim hattı ünitelerinde 7 farklı cinse ait 12 farklı maya türü belirlenmiştir. Candida oleophila en sık izole edilen maya türü olurken, Hanseniaspora occidentalis ve Clavispora lusitaniae türleri ise diğer baskın maya türleri olarak tespit edilmiştir. Portakal suyu üretim hattında mayalar en fazla sıkım tankından izole edilirken, en az maya izole edilen nokta 5 L dolum makinası olmuştur. Elde edilen sonuçlara göre CIP sonrası mikroorganizma yükünde önemli ölçüde azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, swab samples were taken before and after CIP (Cleaning in Place) from extraction unit, squeezing and filling tank and 3 different filling units (5L, PET, cup filling) from a factory producing freshly squeezed fruit juice using cv. Valencia orange grown in Adana. Swab samples were examined in terms of yeasts, total mesophilic aerobic bacteria and lactic acid bacteria parameters. The microorganism loads were compared before and after CIP. In addition, isolated yeasts were identified by molecular methods. PCR-RFLP technique was used for characterization of yeasts and 26S rRNA D1/D2 gene regions were identified by DNA sequencing. 12 different yeast species belonging to 7 different genera were determined in orange juice production line. Candida oleophila was the most frequently isolated yeast species, while Hanseniaspora occidentalis and Clavispora lusitaniae species were identified as other dominant yeast species. Yeasts were mostly isolated from the squeezing tank, while the least isolated from 5 L filling machine in the orange juice production line. According to the results, CIP system led to significant reduction on microorganism load.