Nörotransmitterlerin tayini için GC, CPE ve PGE elektrotların sensör elektrotlar olarak kullanılabilirliklerinin incelenmesi
Investigation of usability of GC, CPE and PGE electrodes as sensor electrodes for the determination of neurotransmitters
  1. Tez No: 601225
  2. Yazar: EZHER DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ENDER MÜLAZIMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Doktora tezi olarak gerçekleştirilen bu çalışmada, beş farklı nörotransmitter maddeye ait elektrokimyasal özellikler ve davranışlar incelendi. Dopamin, Serotonin, Epinefrin, Norepinefrin ve Histamin nörotransmitterleri ile yapılan çalışmalarda maddelerin tayinlerinin elektroanalitik yöntemlerle yapılıp yapılamayacağı incelendi. Elektroanalitik teknikler olarak, dönüşümlü voltametri (CV), kare dalga voltametrisi (SWV) ve diferansiyel puls voltametri (DPV) teknikleri kullanılmıştır. Sulu ortam çözeltilerinin hazırlanmasında, asetat, fosfat ve Britton-Robinson (BR) tampon çözeltileri, susuz ortam çözeltilerinin hazırlanmasında ise asetonitril (CH3CN) içerisinde çözülerek hazırlanan tetrabütilamonyum tetrafloraborat (NBu4BF4) çözeltisi kullanılmıştır. Her bir madde uygun çözücü ortamında 1 mM konsantrasyonda hazırlanarak camsı karbon (GC) elektrot yüzeyine modifiye edilmiştir. Modifiye elektrotların yüzey karakterizasyonları, susuz ortamda asetonitrilde çözülmüş 100 mM NBu4BF4 destek elektroliti içerisinde hazırlanan 1 mM ferrosen (fcn) çözeltisi ile pozitif tarama yapılarak, sulu ortamda ise 10 mM H2SO4'de hazırlanmış 1 mM ferrisiyanür (HCF) çözeltisi ile negatif tarama yapılarak test edilmiştir. Ayrıca, yüzey karakterizasyon işlemlerinde 10 mM KCl içerisinde hazırlanan 1 mM Fe(CN)63-/4- redoks prob karışımı kullanılarak Elektrokimyasal İmpedans Spektroskopi (EIS) tekniğide kullanılmıştır. Tüm maddeler için tayin yöntemi seçiminde; uygun elektrot, uygun çözücü, uygun destek elektrolit ve optimum pH değerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study performed as a Ph.D thesis, electrochemical properties and behaviors of five different neurotransmitters were investigated. Dopamine, Serotonin, Epinephrine, Norepinephrine and Histamine were used in this study, which could also be determined by electroanalytical method. Cyclic Voltammetry (CV), Square Wave Voltammetry (SWV) and Differential Pulse Voltammetry (DPV) techniques were used as electroanalytical techniques. In the preparation of aqueous media solutions, acetate, phosphate and Britton-Robinson (BR) buffer solutions were prepared and in the preparation of non-aqueous media solutions tetrabutylammonium tetrafluoraborate (NBu4BF4) solution prepared by dissolving in acetonitrile (CH3CN) was used. Each substance was prepared at a concentration of 1 mM in the appropriate solvent medium to modify the glassy carbon (GC) electrode surface. Surface characterization of modified electrodes was performed by CV technique using ferrocene (fcn) in non-aqueous media, hexacyanoferrate (HCF) redox probe solutions in aqueous media (10 mM H2SO4). In addition, 1 mM Fe(CN)63-/4- redox probe mixture prepared in 10 mM KCl in surface characterization processes was used in Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS) technique. In the selection of the determination method for all substances; appropriate electrode, appropriate solvent, appropriate support electrolyte and optimum pH values were determined.