Development of electrospun fiber coated thin film microextraction devices for rapid mass spectrometric determination of polar cancer biomarkers
Polar kanser biyo-işaretleyicilerinin hızlı kütle spektrometrik tayini için elektroeğrilmiş fiber kaplı ince film mikro ekstraksiyon cihazlarının geliştirilmesi
- Tez No: 786203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZEL BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dünya çapında önde gelen ölüm nedenlerinden biri kanserdir ve ölümlerin çoğu geç tanı ile ilişkilendirilir. Bu bakımdan kanserin rutin kontrolünde ve erken tanısında kullanılabilecek hızlı ve güvenilir analitik yöntemlerin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bir numune alma ve numune hazırlama tekniği olan katı faz mikro ekstraksiyon (SPME), klinik uygulamalara uygun araçların geliştirilmesi için bir platform sunmaktadır. Kılıç benzeri geometride yapıldığında, kaplı bıçak spreyi (CBS) olarak adlandırılan ince film geometrisi, doğrudan kütle spektrometrik analizde elektrosprey iyonizasyon kaynağı olarak da kullanılabilir. Bununla birlikte, mevcut CBS cihazlarının polar analitler için afinitesi düşüktür. Bu tez çalışmasında, polar analitler için hazırlanan yüksek ekstraksiyon kinetiği ve yüksek afinite sağlayan yeni CBS cihazları hazırlanmış ve klinik olarak önemli polar üriner metabolitlerin tayini için analitik bir yöntem geliştirilmiştir. Bu amaçla elektroeğirme yöntemi ile çeşitli polimerik nanomalzemeler CBS ekstraktif kaplamaları olarak hazırlanmıştır. Hidrolize poliakrilonitril kaplı prob, test edilen tüm polimerler arasında en iyi performansı göstermiş ve çalışmada kullanılmak üzere seçilmiştir. Ekstraksiyon koşulları, kanser teşhisinde temel biyo-işaretleyiciler olan amino asitler (fenilalanin ve triptofan), nükleotidler (8-okso-dG ve 8-okso-dA) ve nörotransmiterlerin (serotonin ve 5-hidroksi indol asetik asit) idrarda tayini için optimize edilmiştir. Metot validasyon sonuçları geliştirilen CBS-MS metodu ile 5-hidroksi indol asetik asit için 100,0 ng/mL ve diğer analitler için 50,0 ng/mL tayin sınırına örnek hazırlama ve ölçüm dahil olmak üzere 6 dakika gibi kısa bir sürede ulaşılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
One of the leading reasons of deaths around the world is cancer, and most deaths are associated with late diagnosis. In this regard, the development of rapid and reliable analytical methods that can be used in routine control and early diagnosis of the cancer is of great importance. Solid phase microextraction (SPME) is a sampling and sample preparation technique which offers a platform for development of tools suitable for clinical applications. Its thin film geometry when is made in sword like shape, so-called coated blade spray (CBS), can be also used as electrospray ionization source in direct to mass spectrometric analysis. However, the current CBS devices have low affinity for polar analytes. In this thesis, new CBS devices providing high extraction kinetics and high affinity for polar analytes were prepared and an analytical method for determination of clinically important polar urinary metabolites was developed. For this purpose, various polymeric nanomaterials were prepared by the electrospinning method. Hydrolyzed polyacrylonitrile coated probe showed the best performance among all tested polymers and was selected to be used in the study. The extraction conditions were optimized for the determination of amino acids (phenylalanine and tryptophan), nucleotides (8-Oxo-2'-deoxyguanosine (8-oxo-dG) and 8-Oxo-2'-deoxyadenosine (8-oxo-dA)) and neurotransmitters (serotonin and 5-hydroxyindoleacetic acid) which are essential biomarkers in cancer diagnosis, in urine. Validation results showed that the limits of quantification of the final method for all the analytes were 50.0 ng/mL except 5-hydroxyindoleacetic acid which was 100.0 ng/mL, and the entire process including sample preparation and analysis takes only 6 minutes.