Günümüz sanat eğitiminde duvar resminin yeri ve önemi
Place and importance of wall painting in contemporary art education
  1. Tez No: 601235
  2. Yazar: MAHMUT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, günümüz sanat eğitiminde duvar resmi alanının yerini verilen önemi irdelemeyi amaçlamıştır. Araştırma Türkiye'de sanat eğitimi adına, faaliyet gösteren belirli üniversitelerin ilgili bölümlerinden uzman görüşleri alınması kaynak ve literatür taranması esasına dayanmaktadır. Çeşitli kaynaklardan alıntılanan bilgi, tecrübe ve destekle, uzmanlarımızın görüşleri fikirleri ve eleştirileri derlenerek, duvar resmi eğitiminin verildiği atölye ortamı ve mevcut imkanları da yerinde incelenerek, öne sürülen ana fikir sağlam bir zemine oturtulmaya çalışılmıştır. Yüz yüze görüşmelerde elde edilen kıymetli fikirleri aslına uygun ve tarafsız bir şekilde yansıtmaya özen gösterilmiştir. Araştırma sonunda ortaya çıkan sonuçlara bakıldığında sanat eğitimi veren tüm fakültelerin - Duvar resmi alanının hem örneklem olarak belirlenen üniversitelerin ilgili bölümlerinde hem de Türkiye genelinde sanat eğitimi veren fakültelerin bu bölümlerinde duvar resminin yeri anlaşılır bir şekilde belirlenmiş ve duvar resmi alanına verilen önem ortaya koyulmuştur. Sonuç olarak ülke genelinde tüm üniversitelerimizin sanat eğitiminden sorumlu güzel sanatlar fakülteleri ve eğitim fakültelerinin güzel sanatlar eğitimi bölümlerinde duvar resmi eğitiminin tespit edilen eksikliklerle zorunlu bir eğitim olmasından çok eksikler tamamlanarak iyileştirilebilir geliştirilebilir ve isteğe göre tercih edilmesi olası bir ders ve alan olarak faydalılığına tüm görüş ve öneriler ışığında kanaat getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the importance given to the place of wall painting in contemporary art education. Research on behalf of arts education in Turkey, taking expert opinions from relevant departments of certain universities that operate screening is based on sources and literature. Information, experience and support from various sources, the opinions and criticisms of our experts are compiled, the workshop environment where the mural education is given and the existing opportunities are examined on-site and the main idea put forward is put on a solid ground. Care was taken to reflect the precious ideas obtained in face-to-face interviews in an appropriate and impartial manner. Research when he finally looked at the results emerging art education all faculties - from relevant departments of universities designated as samples and the mural area as well as in Turkey the school providing art education and location of the picture on the wall in this section set in a comprehensible way and has been revealed emphasis on the mural space. As a result, all of the universities in the faculties of fine arts and education faculties responsible for the arts education in all the universities throughout the country, wall painting education is a compulsory education with the identified deficiencies rather than deficiencies can be improved and improved, and all opinions and suggestions on the usefulness of the course as a possible choice light.