Lüks marka iletişiminde duygusal reklam çekiciliklerinin marka tercihine etkisi ve bir uygulama
Effect of emotional advertising appeals in luxury brand communication on brand preference and an application
  1. Tez No: 601237
  2. Yazar: EVRİM DERİNÖZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAFİZ DURU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Tüketim kültürünün giderek yayılması ile tüketim insan hayatının devamı için gerekli bir iş olmaktan çıkarak günümüzde adeta yaşamın en önemli amaçlarından biri haline gelmiştir. Tüketiciler sadece gereksinimlerini karşılamanın ötesinde, tüketimin yarattığı sosyal, kültürel ve ekonomik kazanımlar sonucunda lüks marka satın alma eğilimi göstermeye başlamışlardır. Markalar tüketicilere iletmek istedikleri mesajlarını ulaştırmak için iletişimin en etkili yolu olan reklama ve onları ikna etmek için de reklam çekiciliklerine başvurmaktadır. Lüks markaların reklam çekicilikleri seçimi, tüketicileri lüks tüketime çekme ve marka tercihlerini etkilemede başvurulacak en önemli adımdır. Çalışmamızın literatür kısmında lüks, lüks marka, lüks marka iletişimi, reklam, lüks tüketim, reklam çekiciliği kavramları açıklanmış, reklam çekiciliği türleri, duygusal reklam çekiciliği türlerinden cinsellik, mizah, korku, sosyal / simgesel statü ve mutluluk çekiciliği kavramları üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın temel amacı; tüketicilerin lüks marka tercihlerinde duygusal reklam çekiciliklerinin etkisini incelemektir. Ayrıca araştırmanın hipotezleri; cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim seviyesi ve gelir seviyesi gibi değişkenler açısından test edilmiştir. Araştırmanın verileri anket yöntemi ile toplanmıştır. Elde edilen bulgular SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda lüks marka algısı ile marka tercihi arasında ve duygusal reklam çekicilikleri ile marka tercihi arasında pozitif ilişki olduğu ve hem lüks marka algısının hem de duygusal reklam çekiciliklerinin lüks marka tercihini etkilediği ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : Lüks Marka, Lüks Marka İletişimi, Reklam Çekicilikleri, Duygusal Reklam Çekicilikleri, Marka Tercihi, Lüks Marka Tercihi
Özet (Çeviri)
With the spread of consumption culture, consumption has ceased to be a necessary job for the continuation of human life, nowadays it has almost become one of the most important goals of life. Consumers beyond meeting only their needs, have started to tend to purchase luxury brands with the social, cultural and economic gains created by consumption. To convey the messages to the consumers, brands use advertising, which is the most effective way of communicating and they use advertising appeals to convince them. The choice of advertising appeal of luxury brands is the most important step to attract consumers to luxury consumption and affecting brand preferences. In the literature section of our study, luxury, luxury brand, luxury brand communication, advertising, luxury consumption, advertising appeals, the types of advertising appeals, emotional advertising appeals, sexuality, humor, fear, social / symbolic status and happiness appeal were emphasized. The main purpose of our study; to analyze the effect of emotional advertising appeals luxury brand preferences of consumers. Also, the hypotheses of the research; were tested by the variables as gender, marital status, age, education level and income level. The data of the study was collected with questionnaire method. The findings were analyzed by using SPSS program. As a result of the research, it was found that there is a positive relationship between luxury brand perception and brand preference, and emotional advertising appeals and brand preference and both luxury brand perception and emotional advertising appeals affect luxury brand preference. Keywords : Luxury Brands, Luxury Brand Communication, Advertising Appeals, Emotional Advertising Appeals, Brand Preference, Luxury Brand Preference