Aşağı Fırat Havzasında bulunan Gökkuşağı Alabalığı kafes işletmelerinde bakteriyel hastalıkların araştırılması
Investigation of bacterial diseases in Rainbow Trout cages in the Aşağı Fırat Basin
- Tez No: 601245
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİKAİL ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma Aşağı Fırat Havzasında Şanlıurfa ve Gaziantep illerinde faaliyet gösteren kafeslerde üretim ve yetiştiricilik yapılan balıkçılık işletmelerdeki balıklarda sıklıkla rastlanan bakteriyel hastalıklar yönünden taranması ve bu hastalık etkenlerine karşı etkili antibiyotiklerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla Ekim 2018 ve Mayıs 2019 tarihleri arasında 28 farklı kafes işletmesinden 10-700 gram gr ağırlığındaki Gökkuşağı alabalıklarından karaciğer, dalak, böbrek ve bağırsaklardan örnekler alınmıştır. Bakteriyel hastalık etkenlerinin izolasyonu için; Tryptic Soy Agar (TSA), Nutrient Broth (NB) ve Brain Heart (Infusion) Agar (BHIA) Tryptone Yeast Extract Salt Agar (TYES-A) kullanılmıştır. Bu besiyerleri 15-24 oC'de 24-72 saat süreyle inkübatörde inkübe edilmiştir. Üreyen saf kolonilere antibiyogram duyarlılık testi disk difüzyon yöntemine göre yapılmıştır. Alabalık işletmelerinden alınan bu örneklerden elde edilen saf suşlara biyokimyasal tanımlama testleri aynı sıra Biolog Sistemi (The biolog GENIII micro plate) uygulanıp fenotipik özellikleri incelenmiştir. Sonuç olarak; Bakterilerin fenotipik ve biyokimyasal özelliklerine göre belirlenen Lactococcus garviae, Aeromonas hydrophila-like DNA group 2, Acinetobacter schindleri, Lactococcus lactis ss lactis, Leuconostoc mesenteroides ss cremoris ve Morexella lacunata suşu izole ve identifiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, It aimed to determine the effect of antibiotics and the screened for bacterial diseases the frequent especially in fish in business, determination of fishing facilities made aquaculture and production in cages operating in Aşağı Fırat Basin Şanlıurfa ve Gaziantep. For this purpose, 28 farms different trout between October 2018 and May 2019 were taken in samples the gut and kidney, spleen, liver, rainbow trout weighing 10-700 g. For isolation bacterial disease agents; Tryptic Soy Agar (TSA), Nutrient Broth (NB), Brain Heart (Infusion) Agars (BHIA) and Tryptone Yeast Extract Salt Agar (TYES-A) were used. This medium was incubated at an incubator for 24-72 hours in 15-24⁰C. Antibiogram sensitivity test was also applied according to disk diffusion method. The pure strains obtained from these samples from trout farms were evaluated phenotypic characteristics applied with Biolog System Connection (The Genie biolog micro plate) and Biochemical tests. Consequently In this study, according to the phenotypic and biochemical characteristics of bacteria were identified and isolated strain Lactococcus garviae, Aeromonas hydrophila-like DNA group 2, Acinetobacter schindleri, Lactococcus lactis ss lactis, Leuconostoc mesenteroides ss cremoris and Morexella lacunata designated.