Düzce ili konuralp mahallesi geleneksel yerleşim dokusunun değerlendirilmesi ve koruma önerileri
Evaluation of the traditional settlement of konuralp district and conservation proposals
  1. Tez No: 601246
  2. Yazar: YASEMİN AKCAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN EBRU OMAY POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Düzce ilinin merkez ilçesine bağlı olan ve merkeze 6 km uzaklıkta konumlanan Konuralp, tarihi M.Ö. 3. yüzyıla kadar dayanan antik Roma kenti Prusias Ad Hypium üzerine kurulmuştur. Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait tarihsel katmanlaşmanın gözlemlenebildiği çok kültürlü bir yerleşimdir. Yerleşmenin tarihi dokusu içinde 20. yy.' da inşa edilen geleneksel konutların dışında antik döneme ait tiyatro, köprü, surlar, su kemeri, çeşme ve Osmanlı dönemine ait cami, hamam, türbe, hazire ve çeşme yapıları bulunmaktadır. Çalışma kapsamında geleneksel dokuya ilişkin analizler yapılmış, bu analizlerin sonucu olarak dokudaki bozulmalar ve koruma sorunları tespit edilmiştir. Özgün niteliklerini önemli oranda koruyarak günümüze ulaşmış geleneksel yapıların mimari özellikleri tanımlanmıştır. Konuralp geleneksel yerleşimindeki koruma durumu sit alanı kararları, tescil kararları ve güncel projeler üzerinden değerlendirilmiştir. Geleneksel yerleşim ve arkeolojik sit alanlarındaki sorunların çözülebilmesi için yerleşim ölçeğinde koruma önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır. Geleneksel dokunun arkeolojik sit alanları çevresinde konumlanmasıyla çok katmanlı özgün bir dokuya sahip olan Konuralp yerleşimi için bütüncül bir yaklaşımla koruma önerisi geliştirmek çalışmanın temel hedefidir.
Özet (Çeviri)
Konuralp, which is connected to central town of Düzce province and located 6 kilometres away from the city center, was built on the ancient Roman city Prusias Ad Hypium dating back to third century BC. It is a multicultural settlement where historical stratification of the Roman, Byzantine, Ottoman and Republican periods can be observed. In the historic fabric of the settlement, apart from the traditional houses built in the 20th century, there is a theater, a bridge, walls, aqueducts, a fountain from the ancient period and a bath, a tomb, graves and a fountain from the Ottoman period. Within the scope of the study, analyzes related to traditional texture were conducted and as a result of these analyzes, deterioration of the texture and conservation problems were found out. The architectural features of the traditional buildings, which have survived to the present day by conserving their original characteristics, were defined. The conservation status in the traditional settlement of Konuralp was evaluated through decisions on archaeological sites and registration and current projects. In order to solve the problems in the traditional settlement areas and archaeological sites, proposals of conservation were developed at settlement scale. The main objective of the study is to develop a proposal of conversation with a holistic approach for Konuralp district, which has a multi-layered and original texture due to positioning of traditional tissue around the archaeological sites.