Resimli kitap (İnceleme - metin 25–30. sayılar)
The analysis of 'Resimli kitap' journal (25-30. volumes)
  1. Tez No: 601270
  2. Yazar: MELİHAT ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 481
Özet
Dönemin en önemli dergilerinden olan Resimli Kitap dergisi, II. Meşrûtiyet'in ilânının ardından yayımlanmaya başlamış ve yayım hayatını beş seneden fazla sürdürmüştür. Yayım hayatına ara vermeden devam eden dergi 9 cilt ve 51 sayıya ulaşmıştır. Resimli Kitap, hem içerik açısından hem de sunduğu kaynaklar ve malzeme açısından çok zengin bir dergi olarak görülmektedir. Bu çalışmada derginin 5. cildine denk gelen 25-30. sayılar ele alınmaktadır. Çalışma,“Ön Söz”,“Giriş”,“Sonuç”, ve“Kaynaklar”kısımlarının yanı sıra iki ana bölümden oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde derginin yazıldığı döneme sirayet eden siyasal, sosyokültürel yapı ve toplumun basın yolculuğundaki faaliyetleri hakkında bilgiler verilmeye gayret edilmiştir.“Birinci Bölüm”de derginin hem şekil hem de içerik açısından bir incelemesi yer almaktadır. Şekil açısından yaptığımız incelemede derginin yapısal özellikleri, yayımcısı, amacı ve yazar kadrosu hakkında bilgilerle derginin içerdiği ilân, reklâm, tanıtım yazıları ve bilmecelere ait bilgilere ve bunların yanında derginin sayısal görünümünü gösteren tablolara da yer verilmiştir. İçerik açısından ise edebiyat konulu yazılar türlerine göre gruplandırılarak incelenmiş; edebiyat dışı olarak belirlenen metinler hakkında genel bir bilgilendirme yapılması uygun görülmüştür. Çalışmada Resimli Kitap dergisi hakkında bir araştırma yapmak isteyecek araştırmacılara yol gösterebilmesi için yukarıda adı geçen başlıkların dışında bir de“Dizin”bölümü hazırlanmıştır. Bu bölümde Kronolojik ve Tematik olarak bir sınıflandırma yapılmış; bunlara ilâveten döneminin birçok dergisinden Resimli Kitap'ı görsel zenginlik yönüyle ayıran resimlerle ilgili Resim Dizini oluşturulmuştur. Ayrıca incelenen sayıların dış ve iç kapaklarının görsellerine“Ek”başlığı altında yer verilmiştir.“İkinci Bölüm”de ise 25–30. sayılarda yer alan edebiyat ve sanat konulu metinlerin çeviri yazıları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Resimli Kitap magazine, one of the most important magazines of the period, was published and continued its publication life for more than five years after the proclamation of II. Constitutionalism. The journal, which continued its publication without a break, reached 9 volumes and 51 issues. Resimli Kitap is seen as a rich magazine both in terms of content and the resources and materials it offers. This study shows the 25-30th issues which corresponds to the 5th volume of the journal. The study consists of two main sections as well as the titles“Foreword”,“Introduction”,“Conclusion”and“Resources''. In the ”Introduction" section, information was given about the political, sociocultural structure and the activities of the society about the journey of the press that spread to the period in which the journal was written. The first chapter includes a review of the journal in terms of both form and content. In the analysis we conducted in terms of figure, information about the structural features, publisher, purpose and writers of the journal, information about the advert, advertisements, promotional writings and riddles included in the journal, as well as tables showing the numerical appearance of the journal were included. In terms of content, articles on literature were analyzed by grouping according to their genres; it is deemed appropriate to make a general informing about non-literary texts.. In addition to the above mentioned topics, an Index section has been prepared in order to guide the researchers who would like to make a research about the Resimli Kitap magazine. In this section, a classification is made as Chronological and Thematic; in addition to these, an index titled Picture Index was created about the photos which distinguishes it with visual richness from many magazines of this period. In addition, visuals of the outer and inner covers of the analyzed issues were given under the heading of Appendix. In the second section, the translations of the texts which were about literature and art that took place in 25th-30th issues were presented.