Amanos dağları'nda bazı doğal su kaynaklarının su parametrelerinin araştırılması
Investigation of water parameters of some natural waterresources in Amanos mountains
  1. Tez No: 601301
  2. Yazar: ÇETİN SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ÇAKIR ARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yaşamın devamı için en önemli ihtiyaç olan suyun verimli kullanımı, doğal su kaynaklarının mevcut durumunun belirlenmesi ve korunması önemlidir. Bu çalışmada, Mayıs 2018 - Nisan 2019 tarihleri arasında İskenderun Körfezi'ne bakan Amanos Dağları eteklerinde Akçay, Bekbele ve Sakıt yerleşimlerinden toplam 12 adet su kaynağının bazı su parametreleri izlenmiştir. Bu su kaynakları, akış hızı, hidrojen potansiyeli (pH), sıcaklık, oksidasyon azaltma potansiyeli (ORP), elektriksel iletkenlik (COND), toplam çözünmüş katılar (TDS) ve tuzluluk (tuzluluk) için takip edildi. Ölçümler mobil cihazla doğal su kaynakları sahasında aylık olarak yapıldı. Ek olarak, bu 12 doğal su kaynağından 8 tanesi kalsiyum (Ca), magnezyum (Mg), demir (Fe), nitrat (NO3-), florür (F-), sodyum (Na), klorür (Cl-) ve çinko (Zn) içeriği için analiz edildi. Mineral analizleri için ikisi Akçay yerleşiminden, ikisi Bekbele yerleşiminden, dördü Sakıt'tan sekiz doğal su kaynağı seçilmiştir. Su kaynaklarının bazı parametreler açısından en düşük ve en yüksek değerleri aşağıda verildiği şekilde değişmektedir: pH: 7,20- 8,01; sıcaklık: 13,41- 19,16 OC; ORP: (-65,38) - (-15,91) mV; iletkenlik; 274,88- 622,88 μS; TDS: 190,00- 448,88 ppm; tuzluluk: 145,87-346,66 ppm ve debi: 3,31- 27,11 lt/dak. . Ayrıca, bazı mineral içerikleri açısından en düşük ve en yüksek değerler aşağıda verildiği şekilde bulunmuştur: Kalsiyum: 3,03- 81,0 ppm; Magnezyum: 4,39- 87,7 ppm; Demir: 0,06- 0,10 ppm; Nitrat: 0,5 ile 20,0 ppm; Florür:
Özet (Çeviri)
Efficient use of water, which is the most important need for the continuation of life, the determination of the current state of natural water resources and protection is important. In this study, some water parameters of a total of 12 water sources from the Akçay, Bekbele and Sakıt settlements on the slopes of the Amanos Mountains facing Iskenderun Bay between May 2018 - April 2019 were monitored. These water sources were followed for flow rate, hydrogen potential (pH), temperature, oxidation reduction potential (ORP), electrical conductivity (COND), total dissolved solids (TDS) and salinity (salinity). Measurements were performed monthly on the site of natural water sources with a mobile device. In addition, 8 of these 12 natural water sources was analyzed for calcium (Ca), magnesium (Mg), iron (Fe), nitrate (NO3), fluoride (F-), sodium (Na), chloride (Cl-) and zinc ( Zn) content. Eight natural water sources, two from Akçay settlement, two from Bekbele settlement and four from Sakıt, were selected for mineral analysis. The lowest and highest values of water resources in terms of some parameters vary as follows: pH: 7.20- 8.01; temperature: 13.41- 19.16 OC; ORP: (-65.38) - (-15.91) mV; conductivity; 274.88- 622.88 μS; TDS: 190.00- 448.88 ppm; salinity: 145.87- 346.66 ppm and flow rate: 3.31- 27.11 l / min. In addition, the lowest and highest values for some mineral contents were found as follows: Calcium: 3.03- 81.0 ppm; Magnesium: 4.39- 87.7 ppm; Iron: 0.06- 0.10 ppm; Nitrate: 0.5 to 20.0 ppm; Fluoride: