Sodom elması (Calotropis procera) yaprağının antimikrobiyelve antioksidan etkilerinin belirlenmesi
Determination of the antimicrobial and antioxidanteffects of the leaves of sodom apple (Calotropis procera)
- Tez No: 601302
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ERGİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Nijer'den taze olarak temin edilen ve batı Afrika peyniri (Wagashi) üretiminde sütü pıhtılaştırmak için kullanılan Calotropis procera bitkisinin yapraklarının antimikrobiyel etkisi ve antioksidan aktivitesi araştırılmıştır. Bu amaçla, Calotropis procera yaprakları dondurularak kurutulmuş, kurutulan yapraklar öğütüldükten sonra iki farklı çözücüde (metanol ve etanol) ekstrakte edilerek kullanılmıştır. Öncelikle Calotropis procera bitkisinin fitokimyasal bileşimleri belirlenmiş, ardından bu bitkinin çeşitli bakteri (Listeria innocua, Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Escherichia coli, Salmonella Typhi), maya (Debaryomyces hansenii, Candida rugosa) ve küf (Aspergillus niger ve Penicillium chrysogenum) üzerine antimikrobiyel etkisi ve antioksidan aktivitesi tespit edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda sodom elmasının yapraklarında kardiyak glikozitler hariç tanenlerin, saponinlerin, flavonoidlerin ve terpenoidlerin varlığı tespit edilmiş, toplam fenolik madde miktarının 7.683 ± 0.362 mg galik asit/g, toplam flavonoid madde miktarının ise 7.683 ± 0.362 mg galik asit/g olduğu belirlenmiştir. Calotropis procera'nın antimikrobiyel etkisinin tespiti için yapılan analizler sonucunda; bitkinin metanolik ekstraktı ile daha etkili sonuçlar elde edildiği, Salmonella Typhi, Listeria innocua, Debaryomyces hansenii ve Candida rugosa'ya karşı inhibisyon zon çaplarının sırasıyla 16.5, 17, 17.25 ve 18 mm olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca analiz sonuçlarına göre metanolik ekstraktın Penicillium chrysogenum'a karşı inhibe edici bir etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır. Minimum inhibisyon konsantrasyonu ise bütün bakteriler ve Debaryomyces hansenii için 160 mg/mL olarak tespit edilmiştir. Bu konsantrasyonun Bacillus subtilis ve Escherichia coli için minimum letal konsantrasyon olduğu saptanmış ve % 43.62 olan antioksidan aktivitesinin % 10 oranında seyreltilmiş bir ekstrakttan elde edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, antimicrobial effect and antioxidant activity of the leaves of Calotropis procera plant obtained from Niger and used to coagulate milk in the production of West African cheese (Wagashi) was investigated. The leaves freshly supplied from Niger, were freeze dried. The dried leaves were ground and leaf contents were extracted using two different solvents (methanol and ethanol). Firstly, phytochemical composition and antioxidant activity of Calotropis procera leaves were determined. Then antimicrobial effect of this plant extracts on various bacteria (Listeria innocua, Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Escherichia coli, Salmonella Typhi), yeasts (Debaryomyces hansenii, Candida rugosa) and molds (Aspergillus niger ve Penicillium chrysogenum) were determined. Analyses were done using SPSS (ver. 25). As a result of the analysis, the presence of tannins, saponins, flavonoids and terpenoids were detected in the leaves except cardiac glycosides. Total phenolic content was 7.683 ± 0.362 mg gallik acid/g, total flavonoid substance was 3.966 ± 0.573 mg quercetin/g and 43.62 % antioxidant activity was obtained from a 10 % diluted extract. It was found that more effective results were obtained with methanolic extract of the leaves. Inhibition zone diameters against Salmonella Typhi, Listeria innocua, Debaryomyces hansenii and Candida rugosa were 16.5, 17, 17.25 and 18 mm, respectively. The highest inhibitions were found against Staphylococcus aureus, Aspergillus niger, Bacillus subtilis and Escherichia coli with 20, 26.25, 26.5 and 29.5 mm inhibition zone respectively, for the antimicrobial effect. In addition, it was concluded that neither ethanolic nor methanolic leaf extract of Calotropis procera had inhibitory effect against Penicillium chrysogenum. The minimum inhibitor concentration was 160 mg/mL for all bacteria and Debaryomyces hansenii. This concentration was found to be a lethal concentration for Bacillus subtilis and Escherichia coli.