Porus polietilen laminoplastinin peridural fibrozisi azaltmadaki etkinliği (Deneysel çalışma)
  1. Tez No: 60132
  2. Yazar: SERDAR KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Laminektomiyi takiben oluşan peridural fibrozis, tekrarlayan radiküler ağnlann en önemli nedenlerinden biridir. Bu araştırmada Sprague Dawley cinsi ratlara uygulanan L4 total laminektomiyi takiben peridural fıbrozisin azaltılması amacıyla deneysel olarak porus polietilen laminoplasti yapıldı. Medpor® Porous polyethylene, yüksek biyo-uyumluluk gösterdiği bilinen ve birçok cerrahi alanda başarıyla kullanılan bir materyaldir. İki hafta sonra sakrifiye edilen ratlar makroskopik olarak mikrodisseksiyon yöntemi ile ve histopatolojik olarak incelendi. Kontrol grubunda yapılan total laminektomi sonuçlan ile karşılaştırıldığında, Medpor® laminoplastinin ratlarda epidural fibrozisi önemli derecede azalttığı görüldü. Peridural fıbrozisin, paravertebral kasların laminektomi sahasına ilerleyerek fibroblast göçünü artırması ile meydana geldiği öngörülmektedir. Lomber disk hernisi cerrahisinde tedavi sonucunu kötü yönde etkileyen peridural fibrozisin engellenmesi gereklidir. Bu sonuçlar Medpor® laminoplastinin insanlarda da laminektomi sonrası peridural fibrozisin azaltılmasında etkili olabileceğini göstermektedir. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the most important causes of recurrent radicular pain is peridural fibrosis following laminectomy. Experimental Medpor® porous polyethylene laminoplasty has been performed in 25 adult Sprague Dawley rats following lumbar total laminectomy to reduce peridural fibrosis. Medpor has a high biocompatibility and good results in a lot of surgical procedure. All rats were sacrified two weeks later and dissected under the operating microscope and then operated field has been examined histopathologically under light microscope. Peridural fibrosis has been significantly reduced in Medpor® laminoplasty group in comparison with control laminectomy group. Peridural fibrosis may occur due to migration of fibroblasts from paraspinal musculature which progress in laminectomy field. Peridural fibrosis was badly affected to the result of surgery of lumbar disc hernia, so this condition should prevent. These results suggest that Medpor® laminoplasty may has effectiveness on reducing of postlaminectomy peridural fibrosis. 39