Küreselleşme ve yeni medyada dijital izler kitle: K-pop Türkiye örneği
- Tez No: 744005
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT KUTLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Küreselleşmenin ve teknolojik gelişmelerin paralelinde ortaya çıkan dijitalleşmenin etkisiyle 'üretilmiş bir meta' örneği teşkil eden K-pop müzik türünün ortaya çıkışı 90'lı yıllara dayanmaktadır. Yerel kültürün küreselleşmesi olgusuyla Kore kültüründen sıyrılarak kitle iletişim araçlarının da etkisiyle popüler kültürün bir ögesi haline gelen K-pop, Güney Kore'nin ekonomik kriz sonrası oluşturduğu Kore Kültür Endüstrisi'nin bir parçası olarak tüm dünyada kabul görmüş bir müzik türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Süreci takip eden yıllar içerisinde kültürel, müzikal ve biçimsel olarak değişim yaşayan K-pop, kitle iletişim araçlarının karşılıklı etkisiyle hem genel dinleyici kitlesini değiştirmiş hem de genel dinleyici kitlesi kitle iletişim araçları üzerinden sağlanan etkileşimle K-pop müzik türünün değişimine zemin hazırlamıştır. Bu değişimde Z Kuşağı olarak tabir edilen kuşağın büyük etkisi olduğu görülmektedir. Z kuşağı ve kitle iletişim araçlarıyla birlikte kurulan fan sayfaları ve bloglar üzerinden popülerleşen K-pop giderek küresel bir müzik hayranlığına evrilmiş ve K-pop müzik türünü icra eden grupların dünya çapında konserler vermeye başlamasıyla farklı müzik türleriyle etkileşimi/sentezi kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Nitekim K-pop türünde icra edilen şarkılardaki müzikal altyapı ve ritim özelliklerine bakıldığında Amerika ve Avrupa pop şarkılarında sıkça kullanılan altyapı ve ritim özelliklerine benzer özellikler gösterdiği dikkat çekmektedir. Güney Kore Endüstrisi, ekonomik bir getiri olarak gördüğü ve pazarlanabilir endüstriyel bir ürün olarak öne çıkardığı K-pop türü ile birlikte tüketiciye“idol”olgusu altında kendi starlarını sunmaya başlamıştır. Kitle iletişim araçları ve sosyal medya platformları aracılığıyla karşımıza çıkan K-starlar; müzik, dans, karakter ve kostüm gibi tüm içerikleriyle özel olarak tasarlanmaya başlamıştır. Tasarlanmış bu K-starlar idol olarak taklit edilmeye ve özellikle sosyal medyada bir araya gelerek etkinlikler düzenleyen, dans grubu oluşturan, içerik üretimiyle Youtube vb. platformlarda yayınlar yapan genç izler kitlenin yaşam biçimi haline gelmeye başlamıştır. Zira izler-dinler kitle üzerinde bireysel olarak tarz seçimini ve sosyalleşmesini dahi etkilediği görülmektedir. Popüler imajın yanı sıra kitlelerin duygu ve düşünce yönetimini de doğrudan veya dolaylı olarak etkilediği görülmektedir. Türkiye'de K-pop ağına katılım sağlayan ilkokul, ortaokul ve lise gruplarına sıkça rastlanmaktadır. Bu çalışma içerisinde örneklem olarak belirlenen ise Türkiye'deki genç kitlenin K-pop türü ile birlikte yaşadığı değişim ve teknoloji ağı üzerinden oluşturduğu kolektif yapılanma olmuştur. Özellikle Tik Tok, Instagram ve Youtube gibi mecraların K-pop türünün tüketim ve içerik üretim biçimini etkilediği görülmektedir. Türkiye'deki izler-dinler kitlenin tüketim ve içerik üretim biçimi hususunda yaşadığı etkileşim örneklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The emergence of the K-pop music genre, which constitutes an example of a 'manufactured commodity' with the effect of digitalization that emerged in parallel with globalization and technological developments, dates back to the 90s. K-pop, which has become an element of popular culture with the effect of mass media by getting rid of Korean culture with the phenomenon of globalization of local culture, emerges as a music genre accepted all over the world as a part of the Korean Culture Industry created by South Korea after the economic crisis. K-pop, which has undergone cultural, musical and stylistic changes in the years following the process, has both changed the general audience with the mutual influence of the mass media and paved the way for the change of the K-pop music genre with the interaction provided by the general audience through the mass media. It is seen that the so-called Generation Z has a great influence on this change. K-pop, which has become popular through fan pages and blogs established with the Z generation and the mass media, has gradually evolved into a global music admiration, and its interaction/synthesis with different music genres has become inevitable as the groups performing the K-pop music genre begin to give concerts around the world. As a matter of fact, when the musical infrastructure and rhythm features of the songs performed in the K-pop genre are examined, it is noteworthy that it has similar features to the infrastructure and rhythm features that are frequently used in American and European pop songs. South Korea Industry has started to offer its own stars to the consumer under the concept of“idol”with the K-pop genre, which it sees as an economic return and highlights as a marketable industrial product. K-stars, who appear through mass media and social media platforms; It started to be specially designed with all its contents such as music, dance, character and costume. These K-stars are designed to be imitated as idols and especially on social media, organizing events, forming a dance group, producing content on Youtube, etc. Young audiences broadcasting on platforms have started to become a way of life for the masses. Because it is seen that traces-religions even affect the choice of style and socialization on the mass individually. In addition to popular image, it is seen that it directly or indirectly affects the emotions and thought management of the masses. Primary, secondary and high school groups that participate in the K-pop network are frequently encountered in Turkey. What was determined as a sample in this study was the change experienced by the young audience in Turkey with the K-pop genre, and the collective structuring created through the technology network. In particular, channels such as Tik Tok, Instagram and Youtube seem to affect the consumption and content production of the K-pop genre. The interaction of the traces-religions in Turkey with regard to consumption and the way of producing content has been supported by examples.