KOBİ'lerin internette pazarlama çabaları üzerine bir araştırma
A research on internet marketing efforts of SME'S
- Tez No: 601324
 - Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KORKMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 171
Özet
İnternet, küreselleşen ve değişen dünyada pazarlamanın önemli ve etkili araçlarından bir tanesidir. İşletmeler değişimleri hızla kabul edip aktif bir şekilde kullanırken bazıları da hiç kullanmamaktadır. Bu doğrultu da büyük işletmeler teknolojiyi ve değişimlere uyum sağlayabilmektedirler; fakat KOBİ'ler gerek dezavantajlarından dolayı gerekse zayıf yanlarından dolayı çekimser kalmaktadırlar. Bu araştırmanın konusu, KOBİ'lerin internette pazarlama çabalarını ortaya koymaktır. Araştırmanın amacı, KOBİ'lerin internette pazarlama çabalarını boyutlarıyla ortaya koyarak, KOBİ'lerin internette pazarlama çabalarının demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğini tespit etmektir. Araştırmanın kısıtı, anketin web sitesine sahip KOBİ'lerle yapılıyor olmasıdır. Araştırma Isparta ve Burdur'da web sitesine sahip 400 KOBİ ile çevrimiçi ve yüz yüze anket yöntemiyle ile uygulanmıştır. Araştırma da normallik testi, güvenirlik analizi, frekans analizi, faktör analizi, Kruskal Wallis testi ve Mann Whitney U testleri yapılmıştır. Analiz bölümünde demografik özellikler ile internette pazarlama çabaları boyutları (Ürün, fiyat, tutundurma, dağıtım ve MİY) arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterip göstermediği araştırılmıştır. Analizler sonucunda KOBİ'ler internette pazarlama çabaları dair görüşlere katılım derecesine ait yargılara genel olarak katılıyorum cevabı vermiştir. Demografik özeliklerle ilgili analizlerin bazı sonuçları şu şekildedir; KOBİ'lerin faaliyetini yaptığı il ile ürünle ilgili internette pazarlama çabaları, dağıtımla ilgili internette pazarlama çabaları, fiyatla ilgili internette pazarlama çabaları, MİY'le ilgili internette pazarlama çabaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmezken; tutundurmaya ilgili internette pazarlama çabaları arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; KOBİ'lerin faaliyet alanı ile dağıtım ve fiyatla ilgili internette pazarlama çabaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmezken, ürünle ilgili internette pazarlama çabaları, tutundurmayla ilgili internette pazarlama çabaları ve MİY'le ilgili internette pazarlama çabaları arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Bulguların yorumlanmasında KOBİ sahiplerine ve gelecekte yapılacak muhtemel çalışmalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Internet is one of the important and effective tools of marketing in a globalizing and changing world. Businesses accept changes rapidly and use them actively, while others do not. In this direction, large enterprises can adapt to technology and changes; however, SMEs abstain from both their disadvantages and their weaknesses. The subject of the research is to reveal the internet marketing efforts of SMEs. The aim of the research is to determine whether SMEs' marketing efforts on the Internet differ by the demographic characteristics of SMEs. The limitation of the research is that the survey is conducted with SMEs with web pages. The research was carried out with 400 SMEs having web pages in Isparta and Burdur online and face to face survey method. Normal distribution test, reliability analysis, frequency analysis, factor analysis, Kruskal Wallis test and Mann Whitney U test were performed. Data are not normally distributed. In the analysis section, it has been investigated whether there are statistically significant differences between demographic characteristics and dimensions of internet marketing efforts (product, price, promotion, distribution and CRM). As a result of the analysis, SMEs responded that I generally agree with the judgments regarding the degree of participation in marketing efforts on the Internet. Some results of the analysis of demographic characteristics are as follows; While there is no statistically significant difference between the province where SMEs operate and the internet marketing efforts related to the product, the internet marketing efforts related to distribution, the internet marketing efforts related to the price, and the internet marketing efforts related to CRM; There was a statistically significant difference between the marketing efforts on the Internet related to promotion. According to the results of the research; while there was no statistically significant difference between SMEs' field of activity and distribution and price-related internet marketing efforts, there was a statistically significant difference between product-related internet marketing efforts, promotion-related internet marketing efforts, and CRM-related online marketing efforts. In interpreting the findings, suggestions were made to SME owners and possible future studies.