I. Şükrü Saraçoğlu hükümeti ve icraatları (9 temmuz 1942-9 mart 1943)
The first government of Şükrü Saraçoğlu and its actions (9 july 1942-9 march 1943)
  1. Tez No: 601325
  2. Yazar: SERVET ATABEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLKERİM ASILSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
II. Dünya Savaşı'nın başlamasından sonra tüm Dünya Devletleri bu kaos ortamı içerisine istemeyerek de olsa dahil olmuştur. Büyük güç odaklarının dünyayı yeniden paylaşmak istemeleri üzerine ortaya çıkan bu savaştan Türkiye'de olumsuz bir şekilde etkilenmiştir. İlk başta savaşa katılmama kararı almış olsa da bulunduğu konum, onu da diplomatik bir yoğunluk içerisine dâhil etmiştir. 9 Temmuz 1942 yılında hükümet kurma yetkisi verilen Şükrü Saraçoğlu ise“zor yıllar”olarak adlandırılan bu dönemde yönetimi devralmıştır. Bu tezde Şükrü Saraçoğlu'nun uzun siyasi yaşamı, 1942 yılında kendisine verilen yönetme yetkisiyle kurmuş olduğu 13. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, hükümetin kuruluş aşaması, icra heyetindeki bakanların biyografileri, iç ve dış siyasette izlenilen politikalar ve yapılan icraatlar incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the start of the World War II, all governments in the world, willingly orun willingly, found themselves in volved in this chaossituation. This war whosereason of arise was the superpowers' need of sharing the world among themselves, also negatively affected Turkey. Although at the beginning Turkey took a stand of not to be involved in it, its strategical geographic locationled tointense diplomatic involvement. It was in this time, known as“Tough Years”, on 9th July 1942 when Sukru Saracoglu took over the leardershipand was given the duty of establishing the government. In this thesis, topic sthatared isussed include; Sukru Saracoglu's long political life, the 13th Republic of Turkey's government that he established after taking over the leardership in 1942, the government's establishment process, the biography of ministers whowere in his executive committee, the policies that were followed in home and foreign affairs and theevents that happened.