Nocturne
Gece Şarkısı
  1. Tez No: 601343
  2. Yazar: TUĞBA ER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK AYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
İnsanın varoluşundan bu yana kimlik ve benlik her zaman için sorgulanan ve arayış içinde olunan bir durum olmuştur. İnsan doğumundan sonra belli bir süre bilinçsizce, gelişim döneminde ise farkındalıkla kendini arar. Bu arayış sırasında toplum normları ve baskısı ile karşılaşan birey kimlik krizi evreleri yaşar. Bu durumda ego bir tarafı bastırmaya çalışıp orta yolu bulur. Jung'un kuramında yer aldığı gibi ego bir persona(maske) oluşturur. Bu; dış dünyaya gösterdiğimiz benliğimizdir, ancak bahsi geçen bu maske (persona) beraberinde gölgeyi (alter ego) de oluşturur. Bu durumda her insan aslında karanlık bir yanını yaratır. Toplumun her bir bireyinin bu karanlık ile mücadele etmesi söz konusu iken hala normlarına ve baskılarına devam etmesi aslında bir anlamda kendini nasıl bastırdığının göstergesi olur. Tam da bu noktada toplumu oluştururken kendi içimizde nasıl gölgeleri oluşturduğumuz ortaya çıkar. Söz konusu karanlık yanımız olan gölge (alter ego), bir yolunu bulduğunda ortaya çıkmaktadır. Çelişen İkilik kavramı ise, Persona ve Gölge'nin karşı karşıya gelme ve bütünleşme durumudur. Jung'a göre düş ya da mitte persona (maske) gölge (alter ego) ile karşı karşıya gelmek ve çatışmanın çözüme kavuşabilmesinin öncesinde onu kendi benliğinde bütünlemek zorundadır. Çelişen ikiliğin gerçekleşmesi için kahramanın kişisel olarak karşılaşması ve gölgeyi yenebilmesi gerekmektedir. Tezin içerisinde gerçekleştirilen“Nocturne”adlı kısa filmde Bia adlı karakterin gölgesi ile içsel çatışmaya girmesi, gölgenin üstün geldiği halde; Persona(maske)'nın bu durumun üstünü örtmeye çalışan gölgeyle çatışması ve sonunda kahramanın benliğinde üstün gelmesi konu edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the human being existence and ego always queried for and condition in the quest. After the birth of human, unconsciously for a while but with aqreness while devoloping, searches for himself. During that quest, the individual who faced with pressure of the community and their norms experiences identity crisis phases. In this case the ego a try to suppress one of the side and findes the middle way. According Jung's theory, the ego creates a persona (mask). This is the identity that we show the outer World, but this aforementioned mask (persona) creates the shadow (alter ego) with itself. This situated individual creates the dark side of himself. In this case creates a dark side of all people in fact. With each member of the community to fight this dark while the question continues to pressure still norms and actually in a sense how indication suppress. At this point how shadows within ourselves in creating the community we've created. We, as well as the aforementioned dark shadow (alter ego), finds a way to come out. The concept of conflict duality is Persona and shadow confrontation and integration. According to Jung, in dream or myth persona before faced with shadow (alter ego) and resolved the conflict they must unite in their own self. The thesis is performed in“Nocturne”in her short film, the shadow of the character coming into conflict with the Bia's truht in the shadow of superior came; Persona (mask), this situation is at the end of the running with a shadow to cover conflict and treading of the hero prevail subject.