Stephan Beneking'in 24 Nocturne for Young Pianists adlı kitabının içerdiği hedef davranışlar açısından incelenmesi
Examination of target behaviors contained in Stephan Beneking's book 24 Nocturne for Young Pianists
  1. Tez No: 695119
  2. Yazar: DORA DERİN ENGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL PİRGON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada Stephan Beneking'in 24 Nocturne For Young Pianists kitabının içerdiği hedef ve hedef davranışların analiz edilmesi amaçlanmıştır. Başlangıç düzeyi piyano öğrencilerine romantik dönemi ve romantik piyano literatürünün en temel yapı taşlarından biri olan noktürn formunu tanıtmak çalışmanın en temel çıkış noktalarından biri olmuştur. Stephan Beneking'in 24 Nocturne For Young Pianists kitabının içerdiği hedef davranışlar belirlenerek nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman analizi yöntemi ile derinlemesine incelenip 5 kategoriye ayrılmıştır. Bu kategoriler, eserlerin tonalitesi, ölçü birimleri, armonik yapısı, süslemeleri, sağ ve sol el çalış teknikleri analiz edilip tablolaştırılarak sunulmuştur. Araştırmada ulaşılan sonuçlar şunlardır: Kitapta yer alan eserlerin bütün tonalitelere örnek teşkil edecek şekilde olduğu ve ölçü birimlerinin de başlangıç düzeyi için temel teşkil eden ölçü sayılarını barındırdığı görülmüştür. Eserlerde temel armonik yürüyüşleri barındıran akor dizilimlerinin kullanıldığı görülmüştür. Kitapta yer alan eserlerde farklı süslemelerin bulunması romantik dönem piyano müziğinin en temel unsurlarından biri olan süslemelere giriş niteliği taşıdığı sonucuna ulaşılmıştır. Sağ ve sol el çalış teknikleri açısından da kitapta yer alan eserlerin başlangıç düzeyi çerçevesi içerisinde yeterince zengin bir içeriğe sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze the targets and target behaviors involved in Stephan Beneking's 24 Nocturne For Young Pianists book. Introducing the romantic period and the nocturnal form which are one of the most basic building blocks of romantic piano literature, to beginner piano students has been one of the main starting points of the study. The target behaviors included in Stephan Beneking's 24 Nocturne For Young Pianists book were determined and analyzed in dept by the documents alalysis method which is one of the qualitative and divided into five categories. These categories, tonality of the works, measurement units, harmonic structure, ornaments, right and left-hand playing techniques were analyzed and presented in tables. The results obtained in the research are as follows: It has been observed that the works in the book are in a way to set an example for all tonalities and that the measurement units contain the measurement numbers which are the basis for the beginner level. It has been observed that chord sequences involving basic chord progression are used in the works. It has been concluded that the presence of different ornaments in the works in the book is an introduction to ornament, one of the most basic elements of romantic period piano music. In terms of right and left-hand playing techniques, it was concluded that the works in the book have a sufficiently rich content within the scope of the beginner level.