George Crumb'ın Four Nocturnes (Night Music II) adlı eserinin modern çalma teknikleri ve korrepetisyon açısından incelenmesi
The analysis of George Crumb's Four Nocturnes (Night Music II) in terms of extended techniques and piano accompaniment
  1. Tez No: 968001
  2. Yazar: ARCA SEDA KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA MÜGE HENDEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Korrepetisyen Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez, George Crumb'ın piyano ve keman için bestelemiş olduğu Four Nocturnes (Night Music II) adlı eserinde kullanılan modern çalma tekniklerini incelemek ve korrepetisyon açısından performansa yönelik önerilerde bulunmak amacıyla yazılmıştır. Bu doğrultuda tezin birinci bölümünde Crumb'ın hayatına ve bestecilik özelliklerine değinilecektir. İkinci bölümde eserde kullanılan modern çalma teknikleri piyano ve keman için ayrı ayrı incelenecek ve incelenen tekniklerin uygulanmasına yönelik açıklamalarda bulunulacaktır. Üçüncü bölümde ise eser korrepetisyon açısından ayrıntılı bir şekilde analiz edilerek performansa yönelik önerilerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis is written to analyse George Crumb's Four Nocturnes (Night Music II) for piano and violin in terms of extended techniques and to make suggestions for performance in terms of piano accompaniment. In this direction, Crumb's life and his compositional characteristics are discussed in the first chapter. The second chapter includes a thorough analysis of the extended playing techniques used in the work for piano and violin, and explanations for the application of these techniques. In the third chapter, the piece is analysed in terms of piano accompaniment, followed by some suggestions for performance.