Yirminci yüzyılın neoklasik keman konçertoları üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
A comparative research on the neoclassical orchestral works of the twentieth century
- Tez No: 601364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR NURCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yirminci Yüzyılın ilk yarısında müzikte ortaya çıkan Yeni Klasikçilik, yüzyılın başlıca yönelimlerinden olmuş, birçok besteci bu stilde eserler bestelemiştir.“Neo-Klasik”sözcüğü her ne kadar Klasik Dönem yani 18. Yüzyıl müziğine çağrıştırma yapsa da, ele alınan dönem uygulamada sadece bununla sınırlı kalmamış, aynı zamanda Barok ve Rönesans Dönemlerinde kullanılan teknik ve stilsel materyallere de atıfta bulunmuştur. Yirminci Yüzyılın ilk yarısında Neo-Klasik bestecilerin bu bahsi geçen eski stilleri uygulayışı farklılıklar göstermiş, her besteci bu eski gereçleri kendi üslupları ile yorumlamıştır. Sonuç olarak“Neo-Klasik Müzik”üst başlığı altında birbirinden farklı özellikler sergileyen eserler bestelenmiştir. Bu tez çalışması, seçilen Neo-Klasik keman konçertoları arasındaki farklılıkları mercek altına almayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Emerging in the first half of the 20th century in music, Neo-classicism became one of the primary movements of the century, with many composers producing works in this style. Though the term“Neo-classic”is reminiscent of the Classical Era, in other words the 18th century, the era in question did not confine itself only to Classicism, instead it made allusions to technical and stylistic materials used in Baroque and Renaissance eras. In the first half of the 20th century, Neo-classical composers varied in their use of aforementioned styles, each interpreting these old materials and styles in a way unique to themselves. Hence, they composed works displaying different features from each other under the umbrella term“Neo-classical Music”. This study aims to analyze the differences between selected Neo-classic violin concertos.