Basit tonal-ABR ile objektif odyogram elde etmede kullanılan yöntemlerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 60140
  2. Yazar: FİKRET KISAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
TÜRKÇE ÖZET İnsanın işitme fonksiyonunun değerlendirilmesinde en hassas ölçüm metodu, şüphesiz davranış odyometrisidir. 19. yüzyılın sonlarında bulunmasına ve üzerinde büyük gelişmeler kaydedilmemiş olmasma rağmen, davranış odyometrisi en üstün işitme ölçüm yöntemi olarak değerini halen muhafaza etmektedir. Ancak sübjektif bir değerlendirme olması nedeniyle similasyon yapanlarda, mental retardasyonlu kişilerde, komadaki hastalarda, küçük çocuk ve bebeklerde yetersiz kalmakta ve bu tür hastalarda işitme ölçüm metodu olarak kullanılamamaktadır. Bu nedenle bu tür hastalardaki ihtiyacı karşılamak üzere, objektif elektrofizyolojik test yöntemleri alternatif muayene yöntemi olarak geliştirilmiştir. İşitsel beyinsapı cevapları kayıt tekniği davranış odyometrisinin en güvenilir alternatifi olmuştur. Ancak ABR yönteminin her tekniği objektif odyogram elde etmede yeterli olamamaktadır. Klik-ABR latans-şiddet fonksiyon eğrisi, basit tonal-ABR ve şekillendirilmiş klik/tonal-ABR, objektif odyogram elde etmede en sık kullanılan ABR yöntemleridir. Bu çalışmada imkanlarımızın şekillendirilmiş klik/tonal ABR yöntemine elvermemesi nedeniyle, sadece basit tonal ABR'nin objektif odyogram elde etmedeki değeri araştırılmıştır. Sonuçta, bu yöntemin çok dikey düşüş ve çıkış gösteren odyograma sahip koklear işitme kayıplarında efektif olmadığı saptanmıştır. Diğer bir deyişle basit tonal ABR, konfıgürasyonu bilinmeyen koklear işitme kayıplarında sonuçlarının güvenirliliğine şüphe ile bakılması gereken bir elektrofizyolojik test yöntemi olarak değerlendirilmiştir. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY The most sensitive assesment method in evaluation of hearing function of human is naturally behavioral audiometer. It is still the superior hearing assesment technique, although it has been found at the end of 19 th century and tremendous improvements have been made on the issue. However, since it is an subjective processing, it can not be aplied as an hearing assesment measure on subjets who are infant or newborn, mentally ill, comatose and it is not reliable for those who falsify the results. In order to cover the need of this domain, objective, electrophysiologic tests have been developed as an alternative examination method. Auditory brainstem response recording techniques has been the most countable choice to the behovioral audiometer. Nevertheless, Not only the all techniques of ABR are sufficent to achive an objective audiogram. Click-ABR latency-intensity functional diagram, plan tonal-ABR and filtered click/tonal ABR are mostly used ABR techniques to get an objective audiogram. Only the role of plain tonal ABR in obtaining an objective audiogram has been investigated in this study, since our technical capability was not adequate for filtered click/tonal ABR. Conclusively, it has been found that this procedure is not effective for cohlear hearing loss with sudden decreasing and increasing audiogram. In other words, plain tonal ABR has been set as an unreliable electrophysiologic testing method in evaluation of results of cohlear hearing losses of unknown configuration. 42