Cerrahi olmayan rinoplastide kullanılan dermal dolguların uzun dönemde nazal kartilajlara etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesi: Tavşan modeli
Histopathological examination of the long-term effects of dermal fillers used in non-surgical rhinoplasty on nasal cartilages: A rabbit model
  1. Tez No: 891232
  2. Yazar: İBRAHİM ÖMER GÜRLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ GÜLÜSTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş ve Amaç: Cerrahi olmayan rinoplasti, prosedürün güvenli ve öngörülebilir olması ve yüksek derecede hasta memnuniyeti sağlaması nedeniyle burun estetiği tedavisinde altın standart haline gelmektedir. Nazal profili iyileştirmek ve kusurları düzeltmek için dermal dolgu maddelerinin en yeni kullanım alanlarından biridir. Hyaluronik asit, cerrahi olmayan rinoplastide son yıllarda en sık kullanılan güvenli ve etkili dermal dolgu maddesidir. Literatür incelendiğinde hyaluronik asit içeren dermal dolguların nazal kartilajlara etkileri ile ilgili veriler kısıtlıdır. Bu deneysel çalışmada, hyaluronik asit içeren dermal dolguların nazal kartilajlara etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: 16 adet Yeni Zelanda türü beyaz tavşan çalışmaya katıldı. Tavşanlar A ve B grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. A grubu, sağ lateral kartilajları AR, sol lateral kartilajları AL; B grubu sağ lateral kartilajları BR, sol lateral kartilajları BL olarak isimlendirilerek çalışma grupları oluşturuldu. AR grubuna 0,1 ml VYC-20L hyaluronik asit dolgu, AL grubuna 0,1 ml izotonik serum fizyolojik, BR grubuna 0,1 ml VYC-25L hyaluronik asit dolgu uygulandı. BL grubu kontrol grubu olarak belirlendi. 90 günlük gözlem sonrasında deney hayvanları sakrifiye edildi. Gruplara ait kıkırdak dokular total eksize edildi. Histopatolojik değerlendirme için preparatlar Hematoksilen-Eozin, Masson Trikrom ile boyandı. Kıkırdak kalınlıkları, kondrosit nükleus kaybı, akut ve kronik inflamasyon, fibrozis, dev hücre, granülasyon dokusu, abse ve nekroz varlığı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Non-surgical rhinoplasty is becoming the gold standard in nasal aesthetic treatment due to its safety, predictability, and high patient satisfaction. It is one of the latest applications of dermal fillers to improve the nasal profile and correct imperfections. Hyaluronic acid is the most commonly used safe and effective dermal filler in non-surgical rhinoplasty in recent years. A review of the literature reveals that data on the effects of hyaluronic acid-containing dermal fillers on nasal cartilages are limited. This experimental study aims to compare the effects of hyaluronic acid-containing dermal fillers on nasal cartilages. Materials and Methods: Sixteen white New Zealand rabbits were included in the study. The rabbits were divided into two groups: Group A and Group B. Group A was further divided into AR for right lateral cartilage and AL for left lateral cartilage; Group B was divided into BR for right lateral cartilage and BL for left lateral cartilage, forming the study groups. Group AR received 0.1 ml of VYC-20L hyaluronic acid filler, group AL received 0.1 ml of isotonic saline, and Group BR received 0.1 ml of VYC-25L hyaluronic acid filler. Group BL was designated as the control group. After a 90-day observation period, the experimental animals were sacrificed. The cartilage tissues of the groups were totally excised. Preparations were stained with Hematoxylin-Eosin and Masson's Trichrome for histopathological evaluation. Cartilage thickness, chondrocyte nucleus loss, acute and chronic inflammation, fibrosis, giant cells, granulation tissue, abscess, and necrosis were evaluated.