Football for the nation and against separatism the cases of Diyarbakırspor and Amedspor
Ayrılıkçılığa karşı ve ulus için futbol Diyarbakırspor ve Amedspor örnekleri
- Tez No: 601415
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KENTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Spor, Political Science, Sociology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Modern Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın esas varsayımı, Kürt toplumunun zorunlu Türkleştirilme politikalarının futbol üzerinden sosyal içerme yoluyla değerlendirilmesi üzerine odaklanmıştır. Bu yaklaşım, özellikle Türkiye Devleti ile PKK arasında geçen beş yıllık ateşkes dönemi boyunca (01.09.1999 – 01.06.2004) boyunca yapıldı. Bu kapsamda, araştırmanın iddiası ulus-devlet, ulusal kimlik ve milliyetçiliğin kavramsal çerçevesi üzerine modellenecektir. Genel olarak siyasi iktidar ile futbol ilişkisine ilişkin genel yaklaşımlar incelenecek, öne çıkan küresel örnekler ile ender görülen futbol olaylarından örnekler sunularak çalışmanın esas konusuna açıklık getirilecektir. Bunu analiz ederken, bir ulus-devlet üreticisi olarak futbolun temel gücünün ulusal kimlik ve Kürt kimliğini güçlendirmesindeki rolü ele alınacaktır. Sosyal içerme yoluyla Türkleştirme tartışması, devlet ile Kürt sivil toplumu arasında bir çekişme sahnesi olan futbol üzerinden Diyarbakır'da birbirine bağlanarak ele alınacaktır. Buna ek olarak, Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan'ın Kürt sorununda değişen stratejileri dikkate alan rolü iyice tartışılacak. Aynı zamanda bu araştırma, Kürt kimliğinin Türkleştirilmesinde futbolun politik kullanımını, sosyal kimlik üzerinden Diyarbakırspor ve Amedspor vakaları özelinde inceleyecektir. Son olarak, Amedspor özelinde Kürt kimliğinin Türk Hükümetine karşı gösterdiği direniş ve taktiklere ışık tutacaktır. Yapay bir Kürtlük ile siyasallaştırılan Diyarbakırspor'a, sosyal içerme projesine ve Türkleşme politikasına bir tepki olarak ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The main assumption of this research is focused on the assessment of enforced Turkisfication of Kurdish society by means of social inclusion using the game of football. This approach was undertaken during the five years of armistics period between the Turkish State and PKK (i.e. from 01.09.1999 to 01.06.2004). Within this scope, the research's assertion will be modeled on the conceptual framework of the nation-state, national identity, and nationalism. An overview of multiple approaches reflecting the political power vis a vis football will be discussed by presenting prominent and relevant instances and rare football occurrences, thus bringing clarity to the key topic of this study. While analyzing this, the fundamental power of football as a nation-state builder and the role of empowering national identity and Kurdish identity will be taken into consideration. The Turkification through the social inclusion debate will be addressed by connecting the Turkish State and Kurdish political identity in Diyarbakır. In addition to this, the role of Gaffar Okkan, the Police Commissioner of Diyarbakir will be discussed thoroughly which will take into account his varying strategies towards the Kurdish issue. The research will also examine the political use of football in the Turkification of Kurdish identity through social inclusion in the cases of Diyarbakırspor and Amedspor. Lastly, this thesis will shed a bit of light upon the resistance and tactics of the Kurdish identity against the Turkish Government in consideration of Amedspor. It will be dealt as a reaction to Diyarbakırspor that was politicized with an artificial Kurdishness, as a reaction to a social inclusion project and Turkification policy.