Representation of symbolic battles in American football fiction: Don DeLillo's End Zone, John Grisham's Bleachers and Dan Jenkins' Semi-Tough
Amerikan futbolu romanlarında sembolik savaşların temsili: Don DeLillo'nun End Zone'u, John Grisham'ın Bleachers'ı ve Dan Jenkins'in Semi-Tough'ı
- Tez No: 414543
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BARIŞ GÜMÜŞBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Amerikan futbolu içindeki savaş söylemi, yazarlar tarafından Amerikan toplumunun göz ardı ettiği ya da yüzleşmekten çekindiği çatışmaları ve mücadeleleri edebi eserlerde anlatmak için kullanılmaktadır. Don DeLillo End Zone (1972) isimli romanında üniversiteli bir grup Amerikan futbolu oyuncusunun sahip olduğu karşıt görüşleri ve belirsiz cinsel eğilimlerini Amerikan futbolundaki savaş söylemi üzerinden anlatmaktadır. DeLillo aslında Amerikan futbolu gibi erkekliği ve askeri kavramları vurgulayan bir sporun nasıl içten içe bir belirsizliğe ev sahipliği yaptığını anlatmaktadır. Yazar bu baskın eril kültürde kendi düşüncelerini gizlemek için sembolik bir savaş veren karakterler ve kullanılan dil aracılığıyla ve Amerikan futbolunun sahne arkasındaki heteroseksüel normlara uymayan özelliklere dikkat çekerek Amerikan kültürünün şiddet ve savaş yanlısı değer yargılarını eleştirmekte ve bu değer yargılarına karşı çıkmaktadır. John Grisham Bleachers (2004) adlı eserinde sembolik savaş söylemini ölümsüzlük ve ölüm sonrası itibar (post-self) kavramlarına erişmek amacıyla verilen mücadeleyi tanımlamak için kullanmaktadır. Romanda, Messina kasabasının futbol kültürüne, başarı ve başarısızlık kavramlarına, kişisel ve toplumsal çatışmalara, ortak belleğe ve kişisel hatıralara atfedilen değerler oyuncuların ölümlerinden sonraki itibarını belirleyecek aracılar olarak sunulmaktadır. Yazar, Amerikan futbolunun nasıl unutulmaya karşı sembolik bir ölümsüzlük savaşına dönüştüğünün altını çizmektedir. Dan Jenkins Semi-Tough (1972) romanında Amerika'daki siyah ırkın eşitlik mücadelesini Amerikan futbolu söylemi ve sembolleriyle anlatmaktadır. Beyazların üstünlüğü görüşü ve bu doğrultudaki bütün baskın değerler siyah oyuncuların kendi takım arkadaşları ve toplum ile sürdürdükleri ilişkiler vasıtasıyla eleştirilmektedir. Siyah Amerikalılar sahip oldukları fiziksel üstünlükleri sadece beyaz Amerikalıların zenginleşmesi ve güçlenmesi yolunda kullanmak zorunda bırakılmıştır. Eski dönemlerdeki kölelik kavramı, 20. yüzyılın ikinci yarısında spor ve özellikle Amerikan futbolu bağlamında vücut bulmaktadır. Buradan yola çıkan Jenkins, eserinde Amerikan futbolundaki modern köleliği yine Amerikan futbolunun söylemini kullanarak ırkçılığa karşı sembolik bir eşitlik savaşına dönüştürmektedir.
Özet (Çeviri)
The battle discourse in American football is used in literary works to address the controversies, conflicts and struggles that the American nation neglects or refrains from encountering. Don DeLillo, in End Zone (1972), narrates the controversial views of a group of undergraduate American football players and their sexually ambiguous tendencies through the battle discourse of American football. In fact, DeLillo portrays how instinctively American football, a sport that emphasizes notions like masculinity and war, hosts ambiguity. Through characters fighting symbolically to hide their thoughts in this masculine culture and showing traits that undermine the heterosexual norms in the back stage of American football, DeLillo criticizes and challenges the paradigms of American culture in a battle against hegemonic masculinity. John Grisham, in his work Bleachers (2004), uses the symbolic battle discourse to formulate the concepts of immortality and the post-self. In the novel, the values placed on the football culture of Messina High School, namely success and failure, personal and social conflicts, collective memory and personal memories, are presented as the instruments that will decide the prestige of an athlete after his death. Grisham underlines how American football transforms into a symbolic battle of immortality against oblivion. In his fictional work, Semi-Tough (1972), Dan Jenkins portrays the African American fight for equality in America through the discourse and context of American football. The white supremacist view and all other dominant norms are criticized through the medium of the black players' relationships with both teammates and the rest of society. The old concept of slavery, in the second half of the 20th century, is turned into reality again by sports, especially American football. In his work, using the discourse of American football, Jenkins transforms the modern slavery in football into a symbolic battle of equality against racism.