Doğum sonrası depresyonun maternal bağlanmaya etkisinin incelenmesi
The assesment of the effect of postpartum depression on maternal attachment
  1. Tez No: 601417
  2. Yazar: SEMA ÜSTGÖRÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YRD. DOÇ.DR. EMRE YANIKKEREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu araştırma postpartum depresyonun maternal bağlanmaya etkisinin incelenmesi amacıyla longitudinal analitik bir çalışma olarak planlanmıştır. Araştırma kapsamına 01 Ocak-28 Şubat 2011 tarihleri arasında T.C. Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi Doğum ve Çocuk Kliniği'nde doğum yapan, araştırma kriterlere uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 100 kadın alınmıştır. Veriler üç aşamada toplanmıştır. Kadınlara birinci aşamada doğum sonrası Kadınların Sosyo-demografik ve Doğurganlık Özellikleri Soru Formu uygulanmıştır. Doğum sonu birinci ve üçüncü ay kadınlara ev ziyareti yapılmış, Doğum Sonrası Depresyon Tarama Ölçeği (DDTÖ) Formu ve Maternal Bağlanma Ölçeği (MBÖ) Formu uygulanmıştır. Araştırmada kadınlara yapılan ev ziyaretleri 01 Haziran 2011 tarihinde tamamlanmıştır. Verilerin analizlerinde SPSS 17.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Kruskal Wallis, Mann Whitney U, bağımsız ve bağımlı gruplarda t-test ve pearson korelasyon testleri istatistiksel analizlerde kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların MBÖ'den aldıkları toplam puan ortalaması doğum sonrası birinci ayda 95.1±13.3, üçüncü ayda 96.6±13.0 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was planned as a longitudinal analytic study to assess postpartum depression on maternal attachment. The study included 100 women who gave birth at T.C Manisa Merkez Efendi State Hospital Clinic of Obstetrics and Pediatrics between January 1 and February 28 2011, were suitable for study criteria, and agreed to participate to the study. The data were collected in three stages. At the first stage Women's Socio-Demographic and Fertility Features Question Form was applied. At 1st and 3rd months after birth home visits were performed, Postpartum Depression Screening Scale (PDSS) and Maternal Attachment Inventory (MAI) were applied. Women's home visits were completed on 01 June 2011. Study data were analyzed with SPSS Windows 17.0 statistical package. Kruskal Wallis, Mann Whitney U, student's t-test, paired sample t-test and Pearson correlation tests were used in statistical analysis. The MAI total mean score of the women was found 95.1 ± 13.3 at one month after delivery, 96.6 ± 13.0 at three month after delivery.