Şehir içi akaryakıt tesislerinde oluşabilecek bir döküntü senaryosunun yangın ve patlama olarak etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of fire and explosionof a spill scenario that may occurin urban fuel facilities
- Tez No: 601452
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KANDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN AYKAN KEPEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Çevre Mühendisliği, Public Health, Accidents, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ülkemizde ve dünyada yaşanan büyük kazalar ve terör saldırılarının ardından, patlama ve patlamanın oluşturduğu etkiler sonucu birçok ulusal ve uluslararası örgüt, sistematik yaklaşımlar ortaya koyma ihtiyacı hissetmiştir. Proses güvenliğinde, yangın ve patlamaların önlenmesi ve etkilerinin azaltılması, merkezi bir sorundur. Çoğu zaman yanıcı / patlayıcı maddelerin hapsedilememesi, kaza sonucu meydana gelen olaylar zincirindeki ilk bağlantıdır. Bir sonraki adım, yanıcı bulutların oluşumu ve tutuşmasıdır, bu da patlamalara ve yangınlara yol açar, bu da süreç kaybına, proses tesislerine ve hatta daha uzak bina yapılarına zarar verebilir. Benzin istasyonlarındaki kazalar ciddi yaşam kayıplarına sebebiyet verdiği için alınacak önlemler titizlikle belirlenmelidir. Bu önlemler belirlenirken patlama modellemesi, akaryakıt istasyonu kurulum sürecinde bir yol gösterici görevi görmektedir. Yapılan modelleme sonucunda yaşanacak herhangi bir kazada etkilenecek alanlar belirlenerek istasyon konumlandırmaları yaşam alanları Okullar hastaneler gibi önem arz eden alanları etkileyecek mesafelerden uzağa konumlandırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Following the major accidents and terrorist attacks in our country and in the world, as a result of the explosion and the effects of the explosion, many national and international organizations felt the need to put forward systematic approaches. In process safety, the prevention and reduction of fire and explosions is a central issue. Often, the inability to trap flammable / explosive substances is the first link in the chain of accidental events. The next step is the formation and ignition of flammable clouds, which leads to explosions and fires, which can damage process loss, process facilities and even farther building structures. Since accidents at gas stations lead to serious life losses, the precautions to be taken should be carefully determined. When determining these measures, explosion modeling serves as a guide in the installation process of the fuel station. As a result of the modeling, the areas that will be affected in any accident will be determined and station positioning should be located away from the distances that will affect the important areas such as schools and hospitals.