Büyük kamusal alanlara erişilebilirliğin ulaşım türleri açısından değerlendirilmesi: Esenboğa Havalimanı
Evaluation of the accessibility of large public spacesin terms of transportation modes : The Esenboğa Airport
  1. Tez No: 626141
  2. Yazar: TUĞBA ALDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Başkent Ankara nüfus ve taşıt sayısının hızlı artışı, ulaşım altyapısının yetersizliği, otorite ve eşgüdüm sorunu gibi olumsuz faktörlerin etkisi altındadır. Bu etkilerden dolayı Ankara'da; hala yavaş, hizmet düzeyi düşük, çevreyi kirletici; önemli iş gücü, zaman ve akaryakıt kayıplarına yol açan bir kent içi ulaşım yapısı ve trafik yoğunluğu varlığını sürdürmektedir. Bu çalışmada, Ankara'nın en önemli güzergahlarından biri olan Esenboğa Havalimanı ulaşımına yönelik ulaştırma sistemlerinin, kentin toplumsal faydasını ve çevreyi dikkate alarak sürdürülebilirliği sağlayıp sağlamadığının tespiti amaçlanmıştır. Esenboğa Havalimanına ulaşım sorunları, ekonomik, sosyal ve çevresel olarak sürdürülebilirliği doğrudan etkilemektedir. Gürültünün, hava kirliliğinin azaltılması; enerji kaynaklarının daha verimli kullanımının önemi şehir yaşamı için oldukça büyüktür. Havalimanına ulaşımda öncelikle toplu taşıma sistemlerinin ve bu sistemlerden de raylı toplu taşım sisteminin tercihi; temiz çevre, ekonomik ve hızlı taşımacılık adına çağdaş bir zorunluluktur. Bu bağlamda araştırmada Esenboğa Havalimanına ulaşımda toplu taşıma sistemlerinin teknolojik, ekonomik, çevresel açıdan karşılaştırması yapılarak, raylı sistemlerin diğer sistemlere göre durumu ortaya konulmuştur. Esenboğa Havalimanı ulaşımında toplu taşıma sistemlerinin memnuniyet düzeyi değerlendirilmiş ve çalışmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, havalimanına ulaşımda sürdürülebilirliğin sağlanmasına yönelik öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The capital Ankara is under the negative effects such as the rapid increase in population and the number of vehicles, the insufficient of transport infrastructure, the lack of authority and coordination problems. Because of these effects there are the city transport structure that has the slow speed, the low level service and the environment pollution and which cause the great loss of labour, time and energy in Ankara. In this study, it was aimed to determine whether the transportation systems for the Esenboğa Airport transportation, which is one of Ankara's most important routes, provide sustainability by taking into account the social benefit of the city and the environment. Transportation problems to Esenboğa Airport affect directly economic, social and environmental sustainability. The reduction of noise and air pollution, the more efficient use of energy sources have the great importance in city life. First of all, the choice of public transportation systems and the rail transportation systems are the contemporary necessities in the name of clean environment, economical and fast transportation. Therefore, the technological, economical and environmental comparisons of the public transportation systems were carried out in transportation to the Esenboğa Airport and the situation of rail systems was evaluated between the other systems. The satisfaction level of public transportation systems in the Esenboğa Airport transportation was evaluated and the recommendations were made to ensure sustainability in transportation to the airport in line whith the findings from the study.