Temporal lob epilepsi nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan/ uygulanmayan olgularda somatosensoriyel korteksin eksitatör ve inhbitör fonksiyonunun incelenmesi
Somatosensoriel cortex excitatory and inhibitory function in temporal lobe epilepsy
  1. Tez No: 601456
  2. Yazar: TUBA AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronörofizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Mezial temporal lob epilepsisi (MTLE) nedeniyle opere olan veya medikal tedavi uygulanan hastalarda surround inhibisyon (SI) ve SEP toparlanması çalışarak somatosensoriyel korteksin inhibitör ve eksitatör fonksiyonunu incelemeyi amaçladık. Son 1 yıl içerisinde kontrol amacıyla epilepsi polikliniğine başvuran MTLE nedeniyle opere olan/olmayan 19 hasta (epilepsi grubu n=9, operasyon grubu n=10) ve 12 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalarda ve sağlıklı gönüllülerde iki taraflı median ve ulnar sinir uyarımı sonrasında SEP (Somatosensoryel Uyarılmış Potansiyeller) kaydı yapıldı. SEP toparlanması için farklı uyaran aralıklarında (40 ve 100 msn) iki eşleştirilmiş uyaran kullanarak iki ayrı kayıt yapıldı. Surround inhibisyon için ise median, ulnar ve m+u sinirler birlikte uyarıldı ve amplitüd değerlerinin aritmetik toplamı karşılaştırıldı. Çalışmamızda sağlıklı bireylerde ulnar ve median+ulnar sinir uyarımıyla elde edilen N20p-P25p ve B-N20p amplitüdleri sağ tarafta yüksek bulunmuştur. Hastaların semptomatik taraflarında sağlıklı bireylere kıyasla median+ ulnar sinirin eş zamanlı uyarımı ile N33 latans gecikmesi olmuştur (p=0.028). Hasta grupları ve sağlıklı bireyler arasında anlamlı düzeyde SI kaybı izlenmedi. Sadece asemptomatik tarafta belirli hasta gruplarında SI kaybı olduğu görüldü. Toparlanma fonksiyonları açısından da hasta grupları açısından fark saptanmadı ancak semptomatik ve asemptomatik tarafta hastalık süresi, status epileptikus öyküsü ve antiepileptik ilaç kullanımıyla ilişki olduğu belirlendi. Çalışmamız literatürde ilk defa 'MTLE'li opere olan/olmayan' hastalarda SEP incelemesi ile somatosensoriyel korteksin inhibisyon ve eksitasyonu değerlendirilmiş olması nedeniyle önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the inhibitory and excitatory function of somatosensory cortex by studying surround inhibition (SI) and somatosensory evoked potential (SEP) recovery in patients who received medical treatment or underwent surgery due to mesial temporal lobe epilepsy (MTLE). A total of 19 patients (epilepsy group n=9, operation group n=10) and 12 healthy volunteers admitted to the epilepsy outpatient clinic for a regular control visit within the last year were included in the study. SEP recording was administered after bilateral median and ulnar nerve stimulation in all patients and healthy volunteers. Regarding the SEP recovery, two separate recordings were made using two matched stimuli at different stimulus intervals (40 and 100 ms). As for the SI, the median, ulnar and median+ulnar nerves were stimulated together and the arithmetic sum of the amplitude values was compared. In our study, N20p-P25p and B-N20p amplitudes obtained by ulnar and ulnar + median nerve stimulation were found to be higher on the right side in healthy subjects. On the symptomatic side of the patients, there was N33 latency delay with simultaneous stimulation of the median + ulnar nerves compared to healthy subjects (p=0.028). No significant difference was observed between the patients and healthy individuals in terms of the SI loss. SI loss was seen on the asymptomatic side in selected patient groups only. No significant difference was found between the patient groups in terms of recovery functions, however there was a relationship between the duration of disease, history of status epilepticus and use of antiepileptic drugs on the symptomatic and asymptomatic sides. Our study results are noteworthy since this is the first study in the literature exploring the inhibition and excitation of the somatosensory cortex evaluated by SEP examination in patients with/without MTLE.