Endometriozisin yumurta kalitesi, embriyo kalitesi ve implantasyon üzerine etkisi
Effects of endometriosis on EGG quality, embryo quality and implantation
- Tez No: 601457
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR ADEVİYE ERŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre“Sağlık”kavramının tanımı“sağlık, sadece hastalık ve sakatlığın olmaması değil; bireyin bedenen, zihinsel ve sosyal yönden tam bir iyilik halinde olmasıdır”şeklinde betimlenmiştir. Dünyada ve Türkiye'de nüfusun önemli bir kısmını kadınlar oluşturmaktadır. Kadın sağlıklı olursa, öncelikle ailesi sonrasında çevresi ve dolayısıyla toplum da sağlıklı olacaktır. Sağlıklı gelecek nesillerin var olmaları kadın sağlığında ürogenital sistemin sorunsuz olmasına bağlıdır. Kadınların üreme sistemine ilişkin sağlık sorunları arasında infertilite oldukça önemli bir yerdedir. Günümüzde infertil olguların %25 ila 35'inde bulunduğu tahmin edilen endometriyozis üreme çağındaki kadınların %3-10'unu etkilemektedir. 1860 yılında Von Rokitansky tarafından tanımlanmış olan endometriyozis, endometrial bez ve stromanın uterin kavite ve kas tabakası dışında fonksiyon gördüğü, klinik ve patolojik bir olgudur. Bu çalışma da kadınlar arasında oldukça yaygın kabul edilebilecek bir problem olan endometriyozis tanısı almış erkek faktörü bulunmayan 40 yaş altındaki 40 kadın hasta değerlendirilmiştir. Endometriyozisin yumurta, embriyo kalitesi ve implantasyon üzerine etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmamızın endometriozisli hastaların tedavisinde, hastaların özellikle infertil olma nedenlerinin açıklanmasında ve bu sorunun çözülmesi noktasında yapılacak yeni araştırmalara ışık tutması hedeflenmiştir. Çalışma sonuçları incelendiğinde endometriyozisli hastalar ile tubal faktörlü hastaların karşılaştırıldığı bu çalışmada her iki hasta grubunun da gebelik durumu ve implantasyon oranları bakımından birbirlerine yakın değerlere sahip oldukları görülmüştür.Oosit kalitesi, transfer edilen embriyoların kalitesi ve embriyo transfer edilme günü bakımından da gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar literatürle uyumluluk göstermektedir.
Özet (Çeviri)
According to the World Health Organization (WHO), the concept of Health is defined as: "health is not only the absence of disease and disability; that the individual is being in a state of complete physical, mental and social well-being. Women constitute a significant proportion of the population in the world and Turkey. If the woman is healthy, firstly her family will be healthy and then the society will be healthy. The existence of healthy future generations depends on the healthiness of the urogenital system in women's health. Infertility is one of the most important health problems of women's reproductive system. Today, endometriosis, which is estimated to be present in 25 to 35% of infertile cases, affects 3-10% of women of reproductive age. Endometriosis defined by Von Rokitansky in 1860 is a clinical and pathological phenomenon in which endometrial gland and stroma function outside the uterine cavity and muscle layer. In this study, 40 women under 40 years of age who were diagnosed as having endometriosis. The aim of this study was to investigate the effects of endometriosis on egg, embryo quality and implantation. The aim of our study also was to clarify the causes of infertility and to shed light on new researches which aim to solve this problem in the treatment of patients with endometriosis. When the results of the study were examined, it was observed that the patients with embryos were compared with the patients with tubal factor and both groups had similar values in terms of pregnancy status and implantation rates. According to the results, in this study where patients with embryos and tubal factors were compared, it was observed that both groups had similar values in terms of pregnancy status and implantation rates. No significant differences were observed between the groups in terms of oocyte quality, quality of embryos transferred, and day of embryo transfer. These results are consistent with the related literature.