Demir eksikliği anemisinde odyo-vestibüler bulgular
Audio-vestibular findings in iron deficiency anaemia
  1. Tez No: 60146
  2. Yazar: AHMET ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SONER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Demir, canlıların oksijen gereksinimini karşılamak ve depolamak için organizmada bulunması gereken bir maddedir. Bu maddenin eksilmesi durumunda, canlı vücudunda hücresel düzeyde beslenmenin ve oksijenlenmenin bozulması ile çeşitli etkilenmeler ortaya çıkar. Bu etkilenmelerin bir kısmının da odyo-vestibüler sistemde olabileceğini düşünerek, demir eksikliği anemisinin odyo-vestibüler sistem üzerinde ne tür etkileri olduğunu tespit etmek amacı ile Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kulak-Burun-Boğaz Anabilim Dalı, Odyoloji ve Konuşma Bozukluğu Ünitesinde yaptığımız çalışmada, demir eksikliği tanısı konmuş 20-40 yaşları arasında (x: 33,93 yaş) 40 hastanın (80 kulak) demir eksikliğine yönelik tedavi öncesi ve demir eksikliği tedavisi başladıktan bir ay sonra odyo-vestibüler testleri yapılmıştır. Kontrol grubu olarak, 20-37 yaşları arasında (x: 29,2 yıl ) 20 kişi (40 kulak) değerlendirilmiş sonuçlan hasta grubun tedavi öncesi ve sonrası sonuçlan ile karşılaştırılmıştır. Çalışmamız sonunda, tedavi öncesi ve sonrası işitme eşiklerinin her iki kulakta 1,25 ile 7 dB arasında yükseldiği (P0,05), 500 Hz ile 18000 Hz'lerde demir eksikliği olanların daha düşük işitme eşikleri olduğu tesbit edilmiştir (P0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Iron is required by living organism to supply and store the need of oxygen. Lack of iron can cause various effects in histological level of body because of deficiency of oxygen and nutrition. Audio-vestibular system was detected to find any effect on 40 iron deficient anaemia patients who were 20- 40 years old (x: 33.93 years), before and after one month of treatment in Hacettepe University, ENT- Department of Audiology and Speech Pathology with Audio-vestibular tests. 20 subjects who were 20- 37 years old (x: 29-2 years) and normal, were also evaluated and the results were compared with iron deficient patients. As a result of our study, the hearing thresholds were risen between 1.25 and 7 dB after treatment in iron deficient patients. The differences in hearing thresholds of normal and iron deficient patients ( before treatment ) were found between 5.3 and 24.61 dB. The differences in hearing thresholds of normal and iron deficient patients were not found significant (p>0.05) in 125 and 250 Hz after treatment but the differences were found significant (p0.05) in speech discrimination tests, middle ear pressures, acoustic reflex thresholds and ABR tests.