Türkiye yavaş şehirlerinde belediye başkanları: Yaklaşımlar, uygulamalar ve zorluklar
Mayors in Turkish slow cities: Approaches, practices and challenges
  1. Tez No: 601471
  2. Yazar: ELVAN AKTEPELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde şehirler, hızla büyüyen, kalabalıklaşan, yapılaşan ve tüketen bir varlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kimlik küreselleşmenin getirdiği hız ve tüketim kavramları ile desteklenmiş olup; şehirler, daha rekabetçi ve hızlı olmanın koşullarını sunmaktadır. Çünkü hızlı olan gelişmekte, geliştikçe takdir uyandırmaktadır. Bu anlamda günümüzün hızlı, küresel, tüketim odaklı yaşam biçiminin olumsuz getirilerini azaltabilmek adına, eleştirel bir yaklaşımla, 1999 yılında İtalya'da“Yavaş Şehir”(Cittaslow) hareketi ortaya çıkmıştır. Hareket, yerleşim yerlerinin kendine özgü varlıklarını korumasını temel almakla birlikte teknolojinin kolaylıklarından faydalanmayı ve bu yerlerdeki yaşam kalitesini arttırarak bir kalkınma anlayışını savunmaktadır. Yavaş Şehir Birliği'nin belirlediği 79 kriter ile hareket, her geçen gün yeni üyelere ulaşarak yayılmakta, hız çağının insanlarına ve bu girdabın içindeki şehirlere“yavaşla, sakince ilerle”çağrısı yapmaktadır. Yapılan bu çağrıya Türkiye'den 2017 yılının Kasım ayı sonu itibariyle 13 şehir cevap vermiş ve Yavaş Şehir Birliği'ne üye olmuştur. Yavaş şehir hareketinin yerel kalkınma odaklı doğası yerel yürütmenin başı konumunda olan belediye başkanlarını bu sürecin en önemli aktörü haline getirmektedir. Bu sebeple, böylesi bir kalkınma anlayışının gelişmesinde yavaş şehir belediye başkanlarının; profilleri, amaçları, yaklaşımları ve bu kapsamda yavaş şehir dönüşüm uygulamaları, hareketin felsefesinin ortaya konması ve sürdürülebilirliğin sorgulanması açısından büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda çalışmada, her yavaş şehir belediye başkanının, yavaş şehir hareketine yaklaşımı ve gerçekleştirdikleri dönüşüm uygulamalarının, yavaş şehir felsefesiyle ne kadar bütünleştiği ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cities in present times appear a creatria developing, becoming more crowded, built up and consumed in high speed. This identity is supported by the speed and consumption notions introduced by the globalisation, thus yhe cities are introducing the conditions of becoming more competitive and faster. Consequently the cities are appreciated more by developing faster.“Slow City (Cittaslow) Movement”started in Italy during 1999 with a critical approach, in this consent, to minimize the negative characters of living conditions focused on being fast, global and consuming. The movement is defending an understanding of development by protection the local characteristics as main theme while using the practicalities of technology and increasing the quality of life. The movement is spreading by reaching new members every day with 79 criteria specified by the Union of Slow Cities, calling the people of speed age and the cities in this whirlpool“slow down, move ahead quietly”. 14 cities from Turkey responded this call by the end of November 2017 and became members of the Union of Slow Cities. The local development-oriented nature of the slow city movement makes the mayors who are the head of the local executive the most important actor of this process. For this reason, the slow development of such an understanding of development of city mayors; profiles, aims, approaches and slow urban transformation practices in this context are of great importance in terms of revealing the philosophy of the movement and questioning sustainability. In this context, the approach of each slow city mayor to the slow city movement and the transformation practices they have realized are integrated with the slow city philosophy.