Yenilenebilir enerjinin Türkiye'deki gelişimi
Development of renewable energy in Turkey
- Tez No: 601472
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çağımızda hayatın her alanında kullanılan enerji geçmişten bu yana önemini korumuştur. Çalışmanın temel amacı yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye'deki gelişiminin nasıl ilerlediğini görebilmektir. Yenilenebilir enerji açısından oldukça ciddi bir potansiyele sahip olan Türkiye'nin mevcut durumunun analizinin yapılması, dünyadaki konumunun belirlenmesi ve plan ve programlarda belirlenmiş olan sorunlara karşı üretilen çözüm yollarının neler olduğunun gözlemlenmesi ve yenilenebilir enerji politikalarına yönelik uygulanmış politikaların, hedeflerine ne derecede ulaştığı ve Türkiye'nin yenilenebilir enerji alanında avantaj ve dezavantajlarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmanın sonuncunda, Türkiye'nin enerji anlamında karşılaşmış olduğu sorunların başında enerji güvenliği geldiği görülmüştür. Diğer sorunlar ise kısaca, enerji arzı, enerji bağımlılığı, çevresel sorunlar, cari açık, enerji verimliliği, enerji sürekliliği olarak sayılabilir.
Özet (Çeviri)
Energy used in all areas of life in our age has maintained its importance since the past. The main objective of the study is to see how the progress of the development of renewable energy sources in Turkey. which has quite a serious potential in terms of renewable energy, making the analysis of the current situation, Turkey, determining position in the world and plans to remedy produced against the problems set out in the program, what was that monitoring and the applied policies on renewable energy policy, which reaches target to what extent and Turkey It is aimed to put forward the advantages and disadvantages in the field of renewable energy. In the latter work, Turkey has been observed that at the beginning of the energy security problem that has been faced in the sense of energy. Other problems include energy supply, energy dependence, environmental problems, current account deficit, energy efficiency and energy continuity.