Diz kuvvetinin belirlenmesinde kullanılan izokinetik ve alan testlerinin fleksiyon ve ekstansiyon fazlarında elektromiyografik analizi
Electromiographic analysis of isokinetic and field tests used in determination of knee strength in flexion and extension phases
- Tez No: 601470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDERES KABADAYI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Anatomy, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Mevcut araştırmanın amacı, diz kuvvetinin belirlenmesinde kullanılan izokinetik ve alan testlerinin fleksiyon ve ekstansiyon fazlarında elektromiyografik analizinin yapılmasıdır. Materyal ve Metot: Çalışmanın denek grubunu 18-25 yaş aralığında farklı branşlardan 20 erkek oluşturmaktadır. Deneklere dominant (DT) ve non-dominant (NDT) taraflara uygulanmak üzere 60osn-1, 180osn-1, 240osn-1 açısal hızlarda diz izokinetik kuvvet testi ve beş farklı FPT (TAA, ÜAA, ÇA, 6m. TAA, DS) testi uygulanmıştır. Uygulamalar esnasında deneklerin Q kas grubunda VM, VL ve RF, H kas grubunda ise BF kasına bipolar elektrotlar yerleştirilmiş ve testler anında ürettikleri kas aktivasyonları sEMG ile kaydedilmiştir. Araştırmamızın istatistiksel analizinde Independent sample t, One Way ANOVA, Duncan, Pearson ve Doğrusal Regresyon testlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to perform electromyographic analysis of isokinetic and field tests used in determination of knee strength at flexion and extension phases. Material and Method: The subject group consisted of 20 males from different branches between the ages of 18 and 25. Isokinetic strength test at angular velocities of 60osec-1, 180osec-1, 240osec-1 on dominant (DT) and non-dominant (NDT) sides and five different FPT (TAA, UAA, MP, 6m TAA, DS) tests were applied to subjects. During the applications, bipolar electrodes were placed on VM, VL and RF in Q muscle group and on BF muscle in H muscle group and muscle activations produced during tests were recorded. Independent sample t, One Way ANOVA, Duncan, Pearson and Linear Regression tests were used in the statistical analysis of our study.