Endüstriyel tasarım disiplinine çevresel sanat bağlamında yaklaşmak: Bir oturma birimi tasarımı
Industrial design discipline in the context of environmental art approach: A seating unit design
  1. Tez No: 601476
  2. Yazar: HANDAN SABRİYE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SIDIKA BENAN ÇELİKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çevresel sanat, yaklaşımı bakımından doğayı önemser. Sanatçılar sanatın ticarileşmesine karşı olduğu için aynı zamanda yer ve mekânla ilişki kurabilmek için eserlerini doğada sergilerler. Sanatçılar eserlerini doğada bırakarak zamanla eserlerinin doğada kaybolmalarına olanak sağlarlar. Böylece eserlerinin satın alınarak 'sanat eserlerinin ticarileşmesi sorunu'na karşı çıkmış olurlar. Aynı zamanda sanatçılar endüstrileşmeye karşı çıktıkları için doğaya yönelirler. Bu yaklaşımları benimseyen sanatçılar ve eserlerine değinilecektir. Yine endüstrileşme ile ortaya çıkan kent mobilyasının endüstriyel ürün bağlamında tasarım süreci üzerinde durulacaktır. Tasarım sürecinde bir ürün oluşturulurken hangi kriterler üzerinde durulduğuna değinilecektir. Bu çalışma kapsamında iki farklı alanın birleştirilerek oluşturulabileceği sanatçı eser örneğiyle disiplinler arası benzer yaklaşımlar kullanılarak yapılan bir proje sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Environmental art cares about nature in terms of its approach. Since the artists are against the commercialization of art, they also exhibit their works in nature in order to relate to space and place. Artists leave their works in nature and allow their works to disappear in nature. Thus, by purchasing their works, they object to the problem of commercialization of art works '. At the same time, artists turn to nature because they oppose industrialization. The artists who adopt these approaches and their works will be mentioned. Again, the design process of urban furniture in the context of industrial product will be emphasized. During the design process, the criteria which will be emphasized while creating a product will be mentioned. Within the scope of this study, project made by using similar interdisciplinary approaches will be presented with the example of artist work in which two different fields can be combined.