Altyapı yatırımlarının sermaye piyasası araçlarıyla finansmanı ve kurumsal yatırımcıların rolü
Financing infrastructure investment with capital market instruments and role of institutional investors
  1. Tez No: 601477
  2. Yazar: AHMET GÖKHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT YALÇİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ülkelerin kalkınma sürecine etki eden altyapı varlıkları, iktisadi büyümenin de ana sürükleyicilerinden biridir. Altyapı varlıkları geleneksel olarak devlet eliyle finanse edilmiştir. Ancak artan nüfus, hızlanan eskime ve daralan bütçe imkânları nedenleriyle kamu kaynakları yetersiz kalmıştır. Bu durum karşısında özel sektörün altyapı finansmanına dâhil edilmesi fikri ön plana çıkmış, kamu özel işbirliği süreci popüler hale gelmiştir. Özel sektörün altyapı finansmanına katılımı için oluşturulan Kamu Özel İşbirliği modelinin etkin çalışabilmesi için özel sektöre uygun finansal araçların bulunması şarttır. Uzun vadeli projeler için sermaye piyasası araçları biçilmiş kaftandır. Bu çalışmada ülke örnekleri de dikkate alınarak altyapı varlıklarının bulunduğu safhaya uygun sermaye piyasası araçlarının ne olduğu açıklanmaya çalışılmıştır. Öte yandan çeşitlendirme imkânı sunan ve uzun vadeli altyapı varlıkları düşük getiri ortamında faaliyet gösteren kurumsal yatırımcılar için oldukça cazip bir yatırım aracıdır. Bu çalışmada ulusal varlık fonları ve emeklilik yatırım fonları perspektifinde varlık sınıfı olarak görülmeye başlanan altyapı varlıklarına yatırım yapma gerekçelerinin neler olabileceği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Infrastructure, which has impact on nation development process, is also one of the main driver of economic growth. Infrastructure assets have traditionally been financed by the state. However, because of growing population, fastened obsolescence and tightened budget facility public source has become insufficient. In this context, the idea of inclusion of the private sector in infrastructure financing has come to the forefront and the public-private partnership process has become popular. It is necessary that there are suitable financial instruments for the private sector in order for the Public Private Partnership model established for the participation of the private sector in infrastructure financing to work effectively. Capital market has the most suitable instruments for the long-term project. In this study, by considering country examples it is aimed to explain what capital market instruments are suitable for the stage where infrastructure assets are. On the other hand, long-term infrastructure assets that offer diversification opportunities are an attractive investment tool for institutional investors operating in a low return environment. In this study, the reasons for investing in infrastructure assets that are seen as an asset class from the perspective of sovereign wealth funds and pension funds are examined.