Siyasi ve hukuki boyutlarıyla Sovyet sonrası Rusya-Ukrayna ilişkileri ve Kırım krizi
Political and legal dimensions of Post-Soviet Russian-Ukrainian relations and Crimean crisis
  1. Tez No: 601528
  2. Yazar: ESRA DAYI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ŞİMŞEK ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
SSCB'nin dağılması sonrası Rusya ve Ukrayna ilişkileri, yalnızca siyasi ve iktisadi değil, askeri konulardaki sorunlarla da karşılaşmıştır: İlk kez Karadeniz Filosunun bölüşümü hususunda Sovyet askeri mirasının taksimiyle ilgili bir problem deneyimlenmiştir. Sovyet planlı ekonomisinin bir sonucu olarak Ukrayna'nın ihtiyacı olan enerjinin Rusya'nın kaynaklarından ya da Rusya üzerinden Rusya üzerinden Ukrayna'ya aktarımın sürmesi ise, ilişkilerinde yeni sorunları da berberinde getirmiştir. Diğer taraftan Rusya'nın Avrupa pazarına ithal ettiği enerjinin Ukrayna toprakları üzerinden transferinden kaynaklanan payı ve Rusya'nın doğrudan Ukrayna'ya ihraç ettiği doğalgazın fiyatlandırılması diğer sorunlar arasında ön plana çıkmıştır. Son olarak Ukrayna'da Turuncu Devrim (2004) ve Euromaidan olaylarının (2014) ilkini dikkatlice ve yakından takip eden Rusya, 2014'teki olayların Kırım'a sıçraması üzerine doğrudan ve dolaylı olarak gelişmelere müdahil olmuş, Kırım'ın kendisiyle birleşme talebini kabul etmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the dissolution of the USSR, the Ukrainian-Russian relations have been challenged not only by economic and political but also military problems: The first problem to be settled down was the future status of the Black Sea Fleet, purely related to the urgent need for the division of Soviet military heritage. As one of the remnants of the Soviet Planned Economy, Ukraine and Russia have been engaged in the dispute over the Ukraine's dependence to energy sources that transferred from Russia or through its territory. The dispute indicates two prominent problems first of which is related to Ukraine's share in Russian revenue from gas export to the European markets through its territory, while the latter is related to Russian inclination to renew the prices of Russian Gas, determined for Ukraine's domestic consumption. Last but not least, Russia, having examined Orange Revolution (2004), yet did not interfere in domestic affairs. Only after did the impact of the Euromaidan events (2014) reach Crimea, Russia directly and indirectly intervened in the problem with adopting Crimean request for re-unification with Russia.