Neolitik Dönem'de çatışma olgusu
Conflict in Neolithic Period
- Tez No: 601529
- Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF ABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Arkeoloji, Anthropology, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Savaş, tarihin neredeyse her aşamasında insan toplumları arasında varlık göstermiştir. Nerede başlayıp bittiği belirsiz olan bir döngü içinde toplumlar savaşı, savaş toplumları şekillendirmiştir. İnsan yaşantısının son derece integral bir parçasını oluşturduğu anlaşılan bu kavramın sosyal bilimler için onlarca yıldan bu yana bir ilgi odağı olması şaşırtıcı değildir. Savaş olgusunun insan toplumları arasındaki işlevi, nedenleri-sonuçları ve en nihayetinde kökenleri bu ilginin en parlak başlıklarını oluşturmaktadır. Gerçekten de, savaşın kökenlerini insan toplumlarında nereye kadar geriye çekebiliriz? Bu sorunun yanıtı kuşkusuz prehistorik çağlara kadar çekebileceğimizdir. Modern toplumumuzda, ilk yerleşik çiftçi toplumların insanlığın altın çağını, eşitlikçi ve barış içinde bir çağı yaşadığı varsayılmaktadır. Fakat bu varsayım antropoloji ve arkeoloji disiplinlerinde geçtiğimiz yirmi yıldan bu yana sorgulanmakta ve savaşın prehistorik toplumlardaki yeri araştırılmaktadır.“Neolitik Dönem'de Çatışma Olgusu”adlı bu tez çalışmasında, Neolitik toplumlarında çatışmanın var olup olmadığının Anadolu coğrafyası üzerinden, arkeolojik veriler bağlamında araştırılıp ortaya konması amaçlanmıştır. Bu hususta öncelikle çatışma arkeolojisine ilişkin antropolojik ve arkeolojik teoriler değerlendirilmiş, ardından çalışma kapsamında belirlenen anahtar yerleşimler üzerinden arkeolojik açıdan çatışmaya işaret eden buluntu grupları incelenerek Anadolu Neolitik toplumlarında çatışmanın var olup olmadığı ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
War has existed among human societies in almost every phase of history. The war has shaped societies and societies has shaped the war in a cycle without a certain beginning and end. It is not surprising that this concept, which appears to be an extremely integral part of human life, has been a focus of interest for social sciences for decades. The function, causes and consequences of the phenomenon of war among human societies, and ultimately their origins form the brightest titles of this interest. Indeed, to what extent can we draw back the origins of war in human societies? The answer to this question is, of course, that we can draw up to prehistoric times. In our modern society, it is assumed that the first settled farmer societies experienced the golden age of humanity, an age of equality and peace. But this assumption has been questioned in the anthropology and archeology disciplines for the last 20 years and the place of war in prehistoric societies has been investigated. The aim of this thesis entitled“The Phenomenon of Conflict in Neolithic Societies”, is to assert the existence of conflicts or the lack of thereof in Neolithic societies in the context of archaeological data through Anatolian geography. In this respect, firstly, anthropological and archaeological theories related to the archeology of conflict have been evaluated, and then the find groups pointing to the conflict in terms of archeology have been examined through the key settlements identified within the scope of the study and it has been attempted to assert whether there is a conflict in Anatolian Neolithic societies.