Kırıkkale Güzel Sanatlar Lisesi mezunlarına ilişkin bir inceleme 2004-2018
A studyon graduates of Kirikkale Fi̇ne Arts Hi̇gh School 2004-2018
  1. Tez No: 601530
  2. Yazar: ARZU YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR ÖZTOSUN ÇAYDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, Kırıkkale Güzel Sanatlar Lisesinden 2004-2018 yılları arasında mezun olan öğrencilerin mevcut durumlarını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada bu amaçla“Kırıkkale Güzel Sanatlar Lisesi'nde müzik öğrenimi görmüş olan öğrencilerin mezuniyet sonrası durumları nasıldır?”problemine 8 alt problemle cevap aranmaya çalışılmıştır. Araştırmada durum çalışması modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Kırıkkale Güzel Sanatlar Lisesinden 2004-2018 yılları arasında mezun olan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma için gerekli olan verilere öğrencilere internet üzerinden anket soruları yöneltilerek ulaşılmıştır. Veriler araştırma amacına uygun biçimde çözümlenmiştir. Araştırmada ankete cevap veren 187 mezun öğrencinin ÖSS-YGS-TYT sınavlarından en yüksek 337, en düşük 134 puan aldıkları sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin yerleştiği üniversitelere bakıldığında 84 öğrencinin eğitim fakültesi müzik öğretmenliği bölümüne, 39 öğrencinin güzel sanatlar fakültelerine, 34 öğrencinin de konservatuarlara yerleştiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, 120 öğrencinin mezun olduğu yıl üniversiteye yerleştiği, 10 öğrencinin yüksek lisans programını bitirdiği, 17 öğrencinin halen yüksek lisans öğrencisi olduğu, 1 öğrencinin de doktara öğrenimine devam ettiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the current status of the students who graduated from Kırıkkale Fine Arts High School between 2004 and 2018. For this purpose, in the study it was, through 8 sub-problems, tried to find answer to the problem,“What is the post-graduation position of the students who studied music at Kırıkkale Fine Arts High School?”. Case study model was utilized in the study. The subjects are the students who graduated from Kırıkkale Fine Arts High School between 2004 and 2018. The data required for the study were obtained by asking students survey questions via the internet. The data have been analyzed in accordance with the research purpose. It was concluded that the highest and the lowest scores that 187 graduates who answered survey questions in the study got in the exams called ÖSSYGS- TYT were respectively 337 and 134. As for the universities that the students enrolled in, it was concluded that 84 students enrolled in music teaching departments of the faculties of education, 39 students enrolled in the faculties of fine arts and 34 students enrolled in conservatories. It was also concluded that 120 students got into a university in the year of their graduation, 10 students completed a master's program, 17 students are still master's students, and 1student is a doctoral or PhD student.