Sermaye piyasalarında kurumsal yönetim, kamunun aydınlatılması ve Türkiye: Kamuyu Aydınlatma Platformu örneği
Corporate governance and public disclosure in capital markets and the analysis of the implementation of Turkey: Public Disclosure Platform
  1. Tez No: 601550
  2. Yazar: MUSTAFA ERTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DİKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sermaye piyasalarında şeffaf olmayan yönetim modelleri sebebiyle küresel boyutta krizler yaşanmıştır. Bu durum kurumsal yönetim modelinin ne derece önemli olduğunu gözler önüne sermiştir. Kurumsal yönetim anlayışının benimsenmesi kamunun gerçeğe uygun bir şekilde aydınlatılmasına bağlıdır. Bu çalışmada öncelikle kurumsal yönetim modeline ilişkin teorik veriler dünyada yaşanan örnekler kapsamında incelenmiştir. Devam eden bölümde kurumsal yönetimin önemli bir unsuru olan şeffaflık ilkesi kamunun aydınlatılması bağlamında ele alınmıştır. Son bölümde ise Türkiye'de kamuyu aydınlatma alanında faaliyet gösteren Kamuyu Aydınlatma Platformu'na ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Bu kapsamda dünyadaki örneklerle karşılaştırmalı bir inceleme olanağı sunulmuştur. Sonuç bölümünde ise kamunun aydınlatılması işlevi çerçevesinde bir takım tespit ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Global financial crises have been experienced in capital markets due to non-transparent management models. This situation revealed the importance of the corporate governance model. The adoption of the corporate governance approach depends on the public disclosure. In this study, first of all, the theoretical data about the corporate governance model are examined within the scope of the examples in the world. In the following section, transparency, which is an important element of corporate governance, is discussed in the context of public disclosure. In the last section have been given information about Public Disclosure Platform in Turkey operates on the disclosure to public. In this context, a comparative analysis with the examples in the world is presented. In the conclusion section, some findings and suggestions are given within the framework of public disclosure function.