Çok partili dönemde Türk siyasal hayatında öne çıkan liderler: Adnan Menderes ve Turgut Özal'ın siyasal hayattaki benzerlikleri üzerine bir analiz
Leading leaders in Turkish political life in the multi-party period: an analysis on the similarities of Adnan Menderes and Turgut Özal in political life
  1. Tez No: 601551
  2. Yazar: GÜLSÜM ÖZGEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Halkın temsilcisi, halk adına yönetime aday veya iktidar olmuş her siyasi partinin bir lideri vardır. Siyaset içerisinde başarılı bir lider olabilmek için ise insanlarla doğrudan veya dolaylı yollarla kurulan iletişimin en başarılı şekilde gerçekleştirilmesi ve dolayısıyla onlardan istenilen veya onlara sunulan şeyin onların anlayacağı ve ikna olacağı şekilde izah edilmesi gerekmektedir. Bu görüşler çerçevesinde çalışmada ele aldığımız Türk siyasi liderleri de ait oldukları toplumdan doğmuş, diğer insanlarla aynı yaşam alanını paylaşmış olmalarına rağmen daima ait oldukları toplumdan ve onu oluşturan bireylerden bir takım farklılıkları olmuştur. Bu çalışmanın konusunu oluşturan Adnan Menderes ve Turgut Özal gibi siyasi kimlikler, gerçekleştirdikleri doğru iletişim ve halk adamı imajı ile siyasi arenada kendilerine yer bulmuşlar, takdir edilmişler ve partilerini iktidara taşımışlar, çok büyük halk topluluklarını etkilemek, onları bir hedef doğrultusunda yönlendirmek ve peşlerinden sürüklemek konularında başarılı olmuşlardır. Bu çalışmada, söz konusu siyasi kimliklerin yaşamları, siyasi liderlik özellikleri ve dünya görüşleri analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Each political party, which is the representative of public or became candidate for the management of the country on behalf of the public or became government, has a leader. In order to be a successful leader within the politics, the communication established with people directly or indirectly is required to be realized successfully and the thing requested or will be requested from them or the thing presented to them should be explained and told them in a way that they can understand and be convinced. Within the scope of these thoughts, however the Turkish political leaders discussed in the study were born from the community, which they belong to and share the same living environment with other people, they have always been somehow different from the community that they belong to and the individuals forming that community. The political identities, such as Adnan Menderes and Turgut Özal, who are the subject of this study, found a place for them in the political arena with the successful communication they performed and their image of man of the people, they were appreciated and respected and carried their political party to government and they became very successful regarding the issues of affecting very large populations, directing them into a target and have them followed him. In this study, the life, political leadership characteristics and world-view of aforesaid political identities were tried to be analyzed.