Kurumsal yönetim ilkelerinin bileşeni olarak kamuyu aydınlatma ve şeffaflık: Türk sermaye piyasaları
Public disclosure and transparency as a component of corporate governance: Turkish capital markets
- Tez No: 205939
- Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN BAYAZITLI, Y.DOÇ.DR. ORHAN ÇELİK, Y.DOÇ.DR. YİĞİT ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Derin, Selen, Kurumsal Yönetim İlkelerinin Bileşeni Olarak KamuyuAydınlatma ve Şeffaflık: Türk Sermaye Piyasaları, Yüksek Lisans Tezi,Danışman: Prof. Dr. Ercan Bayazıtlı, 222s.TEZ ÖZETİKurumsal yönetim kavramı bugün ülkelerin, piyasaların ve şirketlerinşeffaflığının geliştirilmesinde kilit bir olgu haline gelmiş olup, uluslararasıkurumsal yönetim yaklaşımlarının hemen hepsinde şeffaflık, hesap verebilirlik,eşitlik ve sorumluluk temel kavramlar olarak yer almaktadır.Gerek OECD tarafından yayımlanan, gerekse ülkemizde SPK'nınyayımlamış olduğu kurumsal yönetim ilkeleri içerisinde yer alan ?kamununaydınlatılması/ şeffaflık? ilkesi, şirketlerin pay sahiplerine yönelik bilgilendirmepolitikalarını oluşturmak üzerine kurulmuştur.Etkin bir kurumsal yönetim artık faaliyet sonuçlarının açıklanmasınınötesinde, daha dinamik bir süreç olarak şirketlerin amaç ve politikalarında yada mülkiyet/ yönetim yapılarında şeffaflığı da gerektirmektedir.Türkiye'de ilk kez 1999'da SPK tarafından yayımlanan kurumsalyönetim ilkelerine ilişkin sistem tercihi, ilkelere uyumun gönüllü, ancak uyulupuyulmadığının kamuya açıklanmasının zorunlu olması anlamında ?kısmenzorunlu? kurumsal yönetim sistemleri lehine gerçekleşmiştir.Ancak şeffaflık ve kurumsal yönetim hedefleri sadece piyasa disiplinineterk edilerek ulaşılabilecek hedefler olmadıklarından, bu hususların düzenleyici1otoriteler tarafından yapılacak düzenlemeler, uyumun denetimi ve gereklidurumlarda yaptırım uygulamak suretiyle desteklenmesi gerekmektedirKonuya ilişkin Türk sermaye piyasalarına yönelik yapılmışçalışmalarda, şeffaflığın artırılmasına yönelik çabalara ihtiyaç bulunduğuna,özellikle şirketlerin mali performans dışındaki kamuyu aydınlatmastandartlarının geliştirilmesi ve asgari düzeyde şeffaflığın tüm şirketlerezorunlu tutulması gerektiğine dair tespitler yapılmaktadır.?Kısmen zorunlu? kurumsal yönetim sistemi tercihi çerçevesinde,sermaye piyasası mevzuatı ile sınırlı olarak, SPK'nın Kurumsal YönetimRehberindeki şeffaflığa ilişkin ilkelerin ne kadarının yasal olarak bağlayıcıdüzenlemeler ile kapsandığını ortaya koymayı amaçlayan çalışmada; ilkelerinönemli bir kısmının düzenlendiği, düzenlemeye konu olmayanlardan sonuçkısmında yer verilenlerin ise finansal olmayan alanlardaki şeffaflık ihtiyacınınkarşılanabilmesi ve konuya ilişkin temel yasal çerçevenin tamamlanmasıbakımından bağlayıcı hukuki düzenlemelere konu olması gerektiği sonucunaulaşılmıştır.2
Özet (Çeviri)
Derin, Selen, Public Disclosure and Transparency as a Component of CorporateGovernance: Turkish Capital Markets, Master?s Thesis, Advisor: Prof.Dr. Ercan Bayazıtlı, 222p.SUMMARYCorporate governance has become a key element in improving thetransparency of countries, markets and companies. The major components ofalmost all corporate governance approaches are transparency, accountability,fairness and responsibility.The principle of ?disclosure and transparency? included in both theOECD Principles of Corporate Governance and those published by the CMB, isbasically based on the establishment of disclosure policies towards theshareholders of companies.Good corporate governance today necessitates not only the disclosure ofthe operating results but also the transparency of the objectives and policies orownership and management structure of the companies, as a more dynamicprocess.Concerning the implementation of the corporate governance principlesthat were first published in Turkey in 1999 by the CMB, ?partly compulsory?systems were adopted in the sense that the implementation of the principles isoptional and ?comply or explain? approach is followed.However, as transparency and corporate governance targets cannot beattained by leaning on the market discipline only, they need to be supported1through the regulations as well as the supervision of compliance and impositionof sanctions when needed.The surveys concerning the corporate governance andtransparency/disclosure in Turkish capital markets suggest that further effortstowards enhanced transparency are needed and disclosure standards for non-financial performance of the companies should be developed and minimumtransparency should be made compulsory for all companies.The objective of this paper is, within the framework of ?partlycompulsory? system and capital market legislation, to determine the extent towhich the principles on the transparency included in the CMB?s CorporateGovernance Guide have been covered by legally binding regulations. It has beenconcluded the principles mostly have been regulated , and those that have notbeen covered under the regulations as mentioned in the conclusion of this papershould be subject to statutory regulations to achieve greater transparency innon-financial areas and to complete the basic legal framework on that matter.2