Baş-boyun kanserlerindeki servikal lenf nodu metastazlarının klinik muayene, kompüterize tomografi ve ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of cervical lymph node metastases in the head and neck cancer: Detection with physical examination, computed tomography and ultrasonography
  1. Tez No: 60156
  2. Yazar: MUHARREM DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN İNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Servikal lenf nodu metastazlarının tespiti, baş boyun kanserlerinin tedavisinde daha iyi bir sürviv elde edilmesi için önemlidir. Önceleri tek başına palpasyon, boyun lenf nodlarını değerlendirmede tek yol idi. Radyolojik görüntüleme yöntemlerindeki gelişmeler neticesinde CT ve USG gibi değerli görüntüleme yöntemleri metastatik servikal lenf nodlarmın tespitinde kullanıl mıştır. Biz bu çalışmayla bu yöntemlerin metastatik servikal lenf nodlarmın tespitindeki değerlerini belirledik. Çeşitli boyun disseksiyonu uygulanmış 32 hastaya preoperatif olarak klinik muayene, USG ve CT yapıldı. Servikal lenf nodlarmın histopatolojik inceleme leri, palpasyon, CT ve USG sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Sonuç olarak, baş boyun kanserli hastaların metastatik boyun lenf nodlarmın tespitinde önce USG yapılması, USG nin etkisiz kaldığı yerlerde veya USG de şüpheli lenf nodu varlığında ise CT nin USG ye kombine edilmesi optimum sonuç sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of cervical lymph node metastasis in the treatment of the head and neck tumors to get better survive is important. Previously, palpation was the only way in the evaluation of cervical lymph nodes. Due to developments in radiologic imaging methods, valuable imaging methods like CT and USG have been used for the detection of metastatic cervical lymph nodes. In our study we determined the values of these two methods in the detection of metastatic cervical lymph nodes. Palpation of neck, CT and USG examination were performed preoperativly in 32 patients who had undergone various neck dissections. Histopathological examination of the cervical lymph nodes were compared with the Palpation, CT and USG. As a conclusion in the detection of metastatic cervical lymph nodes of head and neck cancer, USG should be used firstly. In cases where USG is ineffective or when there are suspected lymph nodes the combination of CT and USG can provide optimum results.