Eser alüminyum tayini için spektroflorimetrik yöntem geliştirilmesi
Development of a spectrofluorimetric method for the analysis of trace aluminum
- Tez No: 601569
- Danışmanlar: PROF. DR. ESMA KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, eser miktarlardaki alüminyumun tayini için, az zaman alıcı, kesinliği, doğruluğu, güvenirlirliği, tekrarlanabilirliği, duyarlığı ve seçiciliği yüksek olan spektroflorimetrik bir yöntem geliştirilmesi amacıyla yapıldı. Alüminyumun N,N'-disalisiliden-1,3-diamino-2-hidroksipropan (DSAHP) ile kompleksi oluşturularak, DSAHP-Al kompleksinin maksimum floresans şiddetine sahip olduğu, uyarma ve emisyon dalga boyları, uygun çözücü ortamı, pH, sıcaklık, komples oluşum süresi, kompleksin floresans şiddetinin sabit kaldığı zaman aralığı (kararlılık süresi) ve kompleks stokiyometrisi belirlendi. Optimum koşullarda tayin edilebilecek minimum alüminyum konsantrasyonu 0,27 ppb olarak bulundu. Seyreltilmiş hemodiyaliz çözeltilerinde standart ekleme yöntemi kullanılarak tayin edilen alüminyum konsantrasyonu, geliştirilen bu yöntemle 1,5785±0,0924 ppb (n=5) ve İngiliz Farmakopisinde verilen yöntemle 1,5063±0,0993 ppb olarak bulundu. Bu sonuçlar birbirine yakın olmasına rağmen, geliştirilen florimetrik yöntemin, az zaman alması, daha az reaktif ve çözücü gerektirmesi, daha duyarlı, güvenilir ve tekrarlanabilir olması; ayrıca rutin analizde kullanılabilirliğinin fazla olması açısından tercih edilebilecek bir yöntem olduğuna karar verildi.
Özet (Çeviri)
This study was designed in order to develop a quick, definite, accurate, reliable, reproducible, sensitivite and highly selective method for the analysis of trace aluminum. By forming an aluminum complex with N,N'-disalicylidene-1,3-diamino-2-hydroxypropane (DSAHP), the excitation and emission wavelengths, suitable solvent medium, pH, temperature, complex formation time, the time interval of complex fluorescence intensity (stability time) and complex stoichiometry were determined in which DSAHP-Al complex had the maximum fluorescence intensity. Under optimum circumstances, the minimum detectable aluminum concentration was 0,27 ppb. The aluminum concentration with this new method was measured 1,5785±0,0924 ppb (n=5) and 1,5063±0,0993 ppb with the method described in British Pharmacopeia using standard addition method in diluted hemodialysis solutions. Although both results are very close to each other, this new developed fluorimetric method is preferable because it is quick, requires less reactive ande solvent, more sensitive, reliable and more usable in routine analysis.