Değirmen Deresi (Kastamonu) üzerindeki alabalık işletmelerinin bentik makroomurgasızlara etkisi
The effect of land based trout farms on the benthic macroinvertebrates at Değirmen Brook (Kastamonu)
  1. Tez No: 601575
  2. Yazar: HASAN YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE KIRKAĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Kastamonu İlinde bulunan Değirmen Deresinin makroomurgasız kompozisyonunun belirlenmesi ve karada kurulu iki gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss,Walbaum, 1792) çiftliğinin çıkış sularının bentik makroomurgasız yapısı üzerine etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma, Mayıs 2016 - Ocak 2017 tarihleri arasında yürütülmüştür. Bentik makroomurgasız örnekleri dere üzerinde seçilen 5 istasyondan mevsimsel olarak alınmış; su sıcaklığı, çözünmüş oksijen, elektriksel iletkenlik ve pH ölçümleri yapılmıştır. Su kalitesine ilişkin sonuçlar Yerüstü Su Kalitesi Yönetmeliği'ne göre değerlendirilmiş ve derenin genel olarak“Yüksek Kaliteli Su”sınıfında olduğu belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizi için SPSS 22 paket programı kullanılmış, istatiksel değerlendirmeler için de tek yönlü varyans analizlerinden Duncan Testi uygulanmıştır. Bentik makroomurgasız kompozisyonu, 12 takım içerisindeki 23 familyaya ait toplam 2517 bireyden oluşmuş, en baskın grup Gammaridae familyası olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed that the determination of macroinvertebrate composition of Değirmen Brook in Kastamonu Province, and of the effects of two inland rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum, 1792) farm's discharge water on the benthic macroinvertebrate fauna. The study has been exercised between May 2016 - January 2017. The benthic macroinvertebrate samples were seasonally taken from 5 stations selected on the stream, and water temperature, dissolved oxygen, electrical conductivity and pH were measured. The results related to water quality has been evaluated according to the Regulation on Surface Water Quality and it has been determined that the stream was generally classified as“High Quality Water”. SPSS 22 package program was used for the analysis of the data obtained in the study and Duncan one-way variance analysis was used for statistical analyses. Benthic macroinvertebrate composition has consisted of 2517 individuals belonging to 23 families in 12 orders, and the most dominant group is“Gammaridae”family.