11 – 18 yaş arası boşanmış aile çocuklarının ve boşanmamış aile çocuklarının ebeveyn yabancılaştırma sendromu ve davranış sorunlarının karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of parental alienation syndrome and behavioral problems of children aged between 11 to 18 years old in divorced families and non-di̇vorced fami̇li̇es
  1. Tez No: 601598
  2. Yazar: SİNEM ULUTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. SİNEM GÖNENLİ TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezin amacı, boşanma ile ebeveyn yabancılaştırma sendromu ve davranış sorunları arasında ilişki olup olmadığını incelemektir. Araştırmaya İstanbul ilinden anne babası boşanmış 70 kişi ve anne babası boşanmamış 70 kişi katılmıştır. Araştırmada Baker, Burkhard ve Albertson- Kelly (2012) tarafından geliştirilen Baker Yabancılaştırma Ölçeği ve Goodman tarafından geliştirilen Güçlük ve Güçlükler Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis was to investigate the relationship between divorce and parental alienation syndrome and behavioral problems. 70 people whose parents were divorced and 70 people whose parents were married participated in this study from İstanbul. Research data was collected through“The Baker Alienation Scale”developed by Baker, Burkhard and Albertson-Kelly (2012) and the "Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ) developed by Goodman.