Anne babası boşanmış ve tam aileye sahip 15-18 yaş dönemi ergenlerinin benlik saygısı düzeylerinin karşılaştırılması
Comparision of self esteem level of adolescences aged between 15-18 who have an united or divorced family
  1. Tez No: 473466
  2. Yazar: EBRU GÖKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHİDE GÜLİZ KOLBURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yapılan çalışmada araştırılması amaçlanan temel konu ''Ebeveyni ayrılmış ve tam aileye sahip 15-18 yaş arası ergenlik dönemi çocuklarının benlik saygısı düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek'' tir. Araştırmanın temel beklentisi anne ve babası ayrılmış olan 15-18 yaş dönemindeki ergenlerin tam aileye sahip yani aile bütünlüğü bozulmamış 15-18 yaş dönemindeki ergenlere kıyasla benlik saygısı düzeylerinin daha düşük olacağı yönündedir. Ayrıca alt amaçlar olarak, ergenlerin benlik saygısı düzeylerinin ailenin bazı demografik özelliklerine göre farklılaşabileceği beklenmektedir. Bu beklentilerden hareketle, seçilen 15 ve 18 yaş grubuna dahil toplam 185 lise öğrencisine öncelikle Kişisel Bilgiler Formu uygulanarak aile yapıları ve ailenin demografik özellikleri tespit edilmiştir. Sonrasında bu öğrencilere Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği uygulanarak, ölçeğin puanlarına göre, yüksek, orta ve düşük benlik saygısı gruplarına ayrılmıştır. Araştırma bulgularına göre, gencin anne babasının ayrılmış ya da ayrılmamış olması ile benlik saygısı düzeyi arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Araştırma sonuçları, ailesi ayrılmış ya da ayrılmamış ergenlerin benlik saygısını artırma yönündeki önermeler ışığında tartışılmıştır. Anahtar Sözcükler 1. Anne-Baba 2. Boşanma 3. Tam Aile 4. Ergenlik 5. Benlik Saygısı
Özet (Çeviri)
In this study, intended basic issue to investigate is;“Determine whether it differs self-esteem levels of 15-18 aged adolescences, who has divorced or united family”. Main expectation of this research is of 15-18 aged adolescences, who has divorced family self-esteem levels would be lower than same group child but united family. Also the sub purposes, it is also expected that some variation of self-esteem levels can differentiate depending on the demographic characteristics of the families of adolescents. According to this expectations 185 adolescence aged between 15-18 completed the personal information form. With the help of this form, family structures and demographic informations determined. After all, students completed Rosenberg Self-Esteem Scale. According to result they divided into 3 groups such as High, Mid and Low self-esteem levels. According to research findings, significant differences could not be found between child's parents divorced or not and level of self-esteem. The survey results were discussed to increase the self-esteem of parents of adolescents divorced or not. Key Words 1. Mother-Father 2. Divorce 3. United Family 4. Adolescence 5. Self Esteem